meditasyonun faydaları
Blog, Çiftlik Günlüğü

MEDİTASYONUN FAYDALARI NELERDİR?

Meditasyon henüz popüler değilken ilk aklıma gelen görüntü Budist rahiplerin lotus pozisyonunda, saatlerce sessizlik içerisinde oturması olurdu. Rahiplik mertebesine erişmemiş bizler için çok göz korkutucu bir şeymiş gibi algılansa da meditasyonun faydaları hakkında okudukça hepimizin yapabileceği bir egzersiz olduğunu fark ettim. Yogaya başlayınca da meditasyonun ne kadar önemli olduğunu daha da algılayabildim. Anda kalmamızı sağlayan, zihnimizi ve bedenimizi gevşeten meditasyona hayatımızda neden daha fazla yer vermeliyiz, işte nedenleri:Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

1- Günlük yaşantınızda, yoğun bir andan sonra, durup derin bir nefes alıp verdikten sonra kendinizi gevşemiş hissetmez misiniz? Meditasyonu en kısa bu şekilde anlatabilirim sanırım. Koşturmayla geçen yaşantılarınızda kendinize ayırabileceğiniz on, on beş dakikalık bir zaman günün kalanını daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir. Meditasyon sonrası stres, endişe seviyeniz azalır daha sakin bir ruh haline kavuşabilirsiniz.

2- Stres birçok hastalığa davetiye çıkartırken meditasyonla bu etkileri azaltmak mümkün. Stres sonrası kasılan kasların gevşemesi, ağrıların azalması ve kalp atış hızının yavaşlaması meditasyonun faydaları arasındadır. Stresle başa çıkma yöntemleri için tıklayın

3- Meditasyonun belki de en önemli faydası anda kalmamızı sağlamasıdır. Gün içerisinde zihnimizden binlerce düşünce geçiyor, bazen düşüncelerimizi kontrol etmekte zorlanıp negatif düşüncelerimizin altında bunalabiliyoruz. Meditasyon bunları aşıp, zihnimizi eğitmemizi amaçlar.

4- Anda kalmamızı ve düşüncelerimizi kontrol etmemizi sağlayan meditasyon odaklanmamızı sağlar ve konsantrasyonumuzu artırır.

5- Meditasyon yapmak düzenli olarak spora gitmek gibi disiplin isteyen bir egzersizdir. İstikrarlı olduğunuz müddetçe meditasyonun etkilerini hızlıca görebilirsiniz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Sessiz bir yerde, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir ortamda mümkünse aynı saatlerde meditasyon yapmak bu yeni alışkanlığınızı geliştirmek için önemlidir. Ancak gün içerisinde yürürken, iş yerinde birkaç dakikalığına da olsa nefesinize odaklanıp sakinleşmek de bir meditasyon yöntemidir.

Meditasyon ilk günler size zor gelse de endişe etmek yerine nefesinize odaklanmaya devam edebilirsiniz, zamanla rahat olmaya başlayacağınıza eminim…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap