melisanın faydaları nelerdir?
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

LİMON KOKULU MELİSANIN FAYDALARI NELEDİR?

Ilıman iklimlerde yetişen melisa uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılan, limon kokulu küçük beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Türkiye’de birçok yerde yetiştirilen melisa neredeyse her bölgede farklı bir isimle anılır; en çok kullanılan isimler ise oğul otu, mavi balsam ve bal bitkisidir.Melisanın Faydaları Nelerdir?

1- Melisanın faydaları arasında en bilineni sakinleştirici etkisidir. Kendinizi yorgun ve mutsuz hissettiğiniz dönemlerde imdadınıza yetişen en lezzetli çaylar arasında bulunur.

2- Stresli zamanlarda ortaya çıkan kalp çarpıntısını azaltmak için melisa çayı tavsiye edilir.

3- Ağrı kesici etkisi bulunan melisanın faydaları arasında regl sancılarını azaltması ve baş ağrılarını azaltması da bulunur.

4- Gerginlikten dolayı uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce içeceğinizi bir bardak melisa veya papatya çayı rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

5- Stres sonucu sertleşen kasların gevşemesine yardımcı olması da melisanın faydaları arasındadır.

6- Her bitkide olduğu gibi melisanın tüketiminde de dikkatli olunmalıdır. Sakinleştirici veya tiroid ilacı kullanan kişilerin doktora danışmadan melisa çayı tüketmemeleri tavsiye edilir.

7- Melisa otu bazı kişilerde alerjiye neden olabileceğinden tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Melisa Nasıl Tüketilir?

Melisa, oğul otu genellikle çay olarak tüketilir. Kurutulmuş yapraklarından çay yapılabileceği gibi taze yapraklarda kullanılır. Melisa çayını yaparken kaynamış suya koyacağınız birkaç yaprağın demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. İsterseniz melisa çayına lavanta ekleyip daha da lezzetli bir çay demleyebilirsiniz.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap