mercimegin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

PROTEİN DEPOSU MERCİMEĞİN FAYDALARI

Baklagiller familyasından olan mercimekte A, C ve B grubu vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir mineralleri ile karbonhidrat ve protein bulunur. Yeşil, kırmızı ve sarı mercimek gibi türleri bulunan bu bakliyatın besin değeri çok yüksek olduğu için her yaş grubu tarafından tüketilmesi gerekir.Mercimeğin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetiştirilen mercimek içerdiği demir minerali sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir. Özellikle bayanlarda görülen bu hastalığın önüne geçmek için mercimek, et yemeyenler tarafından tüketilmesi gereken bir bakliyattır. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlaması da mercimeğin faydaları arasındadır. Mideyi güçlendirir ve lifli tüm besinlerde olduğu gibi hazmı kolaylaştırır. Akciğer hastalıklarına karşı etkili olan mercimek, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıkların atlatılmasına yardımcı olur. İçerdiği vitaminler sayesinde tırnakların ve saçların güçlenmesini sağlaması da mercimeğin faydaları arasında yer alır. Veganlar, ihtiyaç duydukları vitamin ve minerali genellikle kuru baklagillerden temin ederler. İçerdiği protein ve potasyum sayesinde et yemeyenler tarafından sıklıkla tüketilmesi gerekir, bireyler etten alamadıkları proteini mercimek ile karşılayabilirler. Potasyum minerali de kasların yenilenmesini ve güçlenmesini sağladığı için yine vejetaryenler  tarafından sıklıkla tüketilmelidir. Sadece vejetaryenler tarafından değil, gelişme çağındaki çocuklar ve hamileler de mercimeği tüketmelidirler. Birçok açıdan sağlığımıza olumlu etkileri bulunan mercimeğin faydaları arasında kolesterol seviyesini dengelemesini de sayabiliriz. Kalp ve damar hastalıkları riskine karşı vücudu korur ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca  havuç gibi göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Zengin besin değerleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Mercimek tansiyonun dengelenmesini sağlayan kuru baklagiller arasında yer alır. Anne sütünü artırması da mercimeğin faydaları arasındadır. Yüksek kalori değeri bulunduğu için az yağlı olarak pişirilmesi tavsiye edilir. Haftalık beslenme programınızda, kuru baklagillere en az iki gün yer vermeniz sağlığınız için gereklidir.

Mercimeği Nasıl Tüketebiliriz?

Farklı türleri bulunan mercimek, çeşitlerine göre yemek, salata, çorba ve börek yapımında kullanılır. Mercimek gibi bakliyatları mümkünse bez torbalar içinde, rutubetsiz ve karanlık yerlerde saklamanız mercimeğin ömrünü uzatacaktır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap