misir-surubu
Blog, Çiftlik Günlüğü

GİZLİ TEHLİKE MISIR ŞURUBU ZARARLI MI DEĞİL Mİ?

Konu sağlıklı beslenme olunca araştırmak gerekiyor, bugün bir süredir tartışılan mısır şurubu hakkında araştırdım ve bunu paylaşmak istedim. Sağlığımız için faydalı mı zararlı mı diye halen araştırılan mısır şurubu maalesef gıda sektöründe çok sık kullanılmakta. Maalesef diyorum çünkü anladığım kadarıyla faydasından çok zararı bulunuyor. Mısır nişastasından elde edilen mısır şurubuna glikoz şurubu da deniyor. Ülkemizde şeker pancarının önemli bir yeri olmasına rağmen GDO’lu mısırdan elde edilen bu şurup pasta, tatlı, şekerleme, gazlı içecek, meyve suyu ve reçel yapımında kullanılıyor. Aslında kısacası işlenmiş birçok üründe bulunduğunu söyleyebilirim. Ekonomik açıdan daha uygun  olan mısır şurubu neredeyse yediğimiz her tatlının üretiminde kullanılıyor.Mısır Şurubunun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Ülkemizde, son yıllarda üretiminde ciddi bir artış olan mısır şurubu yabancı bazı ülkelerde yasaklanmış veya kullanılımı azaltılmış. Maliyeti az olduğu için ve şekerden daha tatlı olduğu için ülkemizde gıda sektöründe sıkça kullanılan mısır şurubu sağlığımızı tehdit ediyor. Şeker tüketimiyle orantılı olan obeziteye yakalanma riski bu şurubunun kullanılmasıyla daha da arttırıyor. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ile üretilen ürünler vücudun yağ tutmasına neden oluyor. Obezitenin yanı sıra kalp, karaciğer hastalıkları ve diyabetin başlıca nedenleri arasında bulunuyor. Doyma hissini ortandan kaldıran ve daha çok yeme isteği uyandıran bu tatlı zehir maalesef hepimizin mutfağında bulunuyor. Daha da kötüsü işlenmiş gıdalarda içindekiler listesinde yazmadığı sürece kullanılıp kullanılmadığını anlamak çok zor. Hatta durum o kadar vahim ki arıları beslemek için verilen mısır şurubu dolayısıyla yediğimiz balın da bu şurubu içermesine neden oluyor ve bunu fark bile edemiyoruz. Sağlıklı olalım derken sağlığımızdan daha çok oluyoruz. Bu ciddi rahatsızlıkların dışında şekerin kanser hücrelerini beslediğini biliyoruz ve işlenmiş ürünlerdeki kullanımın bu ciddi artışı geri dönülemez sağlık sorunlarının da artmasına neden olacak gibi görünüyor.

Yaptığım araştırmalar sonucunda zararlı olduğunu düşündüğüm mısır şurubunu sofranızdan uzak tutmaya çalışın. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle gidermeye çalışın veya kendi tatlınızı kendiniz yapın. Çocuklarımızın geleceği için bilinçlenmeli ve doğal ürünleri tercih etmeliyiz. Şeker krizine giren çocuklar yerine ağaçlardan meyve yiyebilen bir gelecek olması dileğiyle..

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap