mısırın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MISIR PÜSKÜLÜNÜN VE MISIRIN FAYDALARI

Buğdaygiller familyasından olan mısır, nemli iklime sahip bölgelerde yetişir. Yüksekliği iki metreye kadar ulaşan, kısa ömürlü bir bitkidir. Mısırda, A, C ve B grubu vitaminleri ile birçok faydası olan kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, manganez ve magnezyum mineralleri bulunur. Antioksidan açısından zengin olan mısır, şeker, bol miktarda karbonhidrat ve protein de içerir.

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsimlerinde kebap veya haşlama olarak bolca tükettiğimiz mısırın faydaları arasında en önemlisi kalp sağlığı ile ilgili olanlarıdır. Mısır, kötü kolesterolün düşmesini sağlar ve damar sertliğine karşı etkilidir. Kalp krizi riskini azaltması da mısırın faydaları arasında bulunur. Lifli bir besin olan mısır sindirim sisteminin çalışmasını da hızlandırır. Hatta aşırı tüketimi bağırsakların yumuşamasına neden olabilir. Şeker içeren mısır, vücuda enerji veren bir besindir. Mısırın faydaları arasında böbrekleri çalıştırması da sayılabilir. Hatta idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı da bilinir. Romatizma hastalığında oluşan ağrıların azalmasını da sağlar. Mısır, kan şekerini dengeleyen besinler arasında bulunur. İçerdiği A vitamini gözler için çok faydalı bir vitamindir. A vitamini göz hastalıklarına karşı korur ve riskleri en aza indirir.

Farklı renkleri bulunan mısırın cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Cildin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlaması da mısırın faydaları arasındadır. Ayrıca mısır, içerdiği B grubu vitaminleri ile de Alzheimer olarak bildiğimiz unutkanlığa karşı da bağışıklığı artırır ve hafızayı güçlendirir. Mısırın koçanı dışında püsküllerinin de faydalı bulunur. Mısır püskülü genellikle zayıflamak amacı ile kullanılır çünkü mısır püskülünün zayıflatıcı etkisi bulunur. Vücuttaki yağın yakılmasını sağlayan bitkiler arasında bulunur. Böbreklerin çalışmasını sağlayan mısır püskülü, idrar söktürücüdür ve vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur.Mısırın koçanı gibi püskülleri de idrar yolları enfeksiyonunun geçiş sürecini hızlandırır.

Mısırı Nasıl Tüketebiliriz?

Mısırın faydaları için taze veya konserve halini tüketebilirsiniz. Yaz mevsiminde mısır kebap yapılarak veya haşlanarak taze olarak tüketilir. Bunların dışında mısırın konserve hali çok sık kullanılır. Konserve mısır, pilav veya salata yapımında kullanılan bitkiler arasındadır. Mısırözü yağı üretimi yapılır.  Ayrıca mısır tanelerinde un elde edilir. Mısırın koçanları dışında püskülü de kullanılır. Mısır püsküllerinin genellikle çayı demlenir ve bu çayın yağ yakıcı özelliği bulunur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın