mutlu olmak
Blog, Çiftlik Günlüğü

SÜREKLİ MUTLU OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Hepimizin hayalidir mutlu olmak sanki bir son gibi ona ulaşmakla harcarız zamanımızı. Sanki hayatımızda bir kere mutlu olacağız ve o şekilde kalacakmış gibi. Oysa durum bundan biraz farklı değil mi? Mutluluk yaşadığımız anlardan ibaret olabilir mi? Bir hedeften ziyade izlediğimiz yol değil mi? Sizce sürekli mutlu olmak mümkün mü? Ya da şöyle sorayım sürekli mutlu olmak ister misiniz?“Çok güldüm kesin kötü bir şey olacak! ” Neden?!

Benim cevabım hayır bu soruya, ilk başta aklınızdan “deli mi ne?” gibi bir soru geçebilir ama bir düşünsenize sürekli mutlusunuz, üzülmüyorsunuz, kızmıyorsunuz, korkmuyorsun mutluluk dışında başka bir şey yok. O zaman mutluluğun farkını ya da güzelliğini ayırt edebilir misiniz? Bence sürekli mutlu olmak biraz hastalıklı bir durum. O da duygulardan bir tanesi sonuçta, tüm olumlu  ve olumsuz duygular gibi. Mutluluğun bu kadar abartılmasını ya da ulaşılmaz gösterilmesini bir türlü anlayamamışımdır. Mesela hayatınızda hiç “ay çok güldüm kesin kötü bir şey olacak” veya “bu kadar güzel gidemez kesin kötü bir şey olacak” gibi çocukluğumuzdan beynimize yerleşmiş negatif cümleler kurdunuz mu? Bazılarımızın hayatı hep bu şekilde geçiyor. O zaman sorum şu: NEDEN? Neden mutluluğu hak etmediğimizi düşünürüz? Neden üzülmek, endişe etmek veya acı çekmek zorundayız? Hatta daha da kötüsü acı çektikten sonra mutlu olacağımıza inanırız? Belki de inandırılıyoruz, bu şekilde büyüyoruz ama bunu değiştirebileceğimizi bilmemiz gerek. Hayat otomatik pilottan çıktığımızda bize daha güzel şeyler sunabilir.

Mutlu Olmak Bir Süreç Bir Hedef Değil

Sürekli mutlu olmak isteriz ama asıl hata mutluluğu bir hedef olarak görmekte. Mutluluk bir hedef değil aslında küçük anlarda saklı. Mesela günlerce hava kapalıysa, kara bulutlar zihninizi de ele geçirdiyse açan güneş mutluluk bence. Uyandığınızda yataktan kalmak için bir amacınız varsa, sevdikleriniz yanınızdaysa ve en önemlisi sağlığınız yerindeyse bu mutluluk. Hayatta sevineceğimiz, mutlu olabileceğimiz çok şey var. Ancak biz bunun yerine sahip olduklarımızdan ziyade sahip olmadıklarımıza odaklanıyoruz. Yaşadığımız bedeni negatif duygularla dolduruyoruz belki bunun farkına vardıktan sonra sahip olduğumuz şeyler için şükrederek mutlu olmak için ilk adımı atabiliriz. Mutluluğu abartmadan, hedef olmaktan ziyade diğer duygular gibi kabul edip dengeli bir yaşam sürmek istemez misiniz?

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap