mutluluk-veren-yiyecekler
Blog, Çiftlik Günlüğü

DEPRESYON KARŞITI, MUTLULUK VEREN YİYECEKLER

Yazın sonuna yaklaştığımız şu günlerde, hepimiz güneşin keyfini çıkarmalıyız. Tatillerin sona ermesi, kapalı ve yağmurlu havalar çoğumuzun enerjisini düşürüyor. Kış aylarında stresin artması ve kişilerin depresyona girmesi çok sık yaşanan bir durum. Ancak doğada her şeyin bir çözümü bulunuyor. Enerjinizi anında yükseltecek ve kendinizi mutlu hissedebileceğiniz bir çok besini bulmak mümkün ve bunların etkileri de kanıtlanmış…Mutluluk Veren Yiyecekler Nelerdir?

1- Serotonin Salgısını Artıran Çikolata

Depresyondan çıkmanızı sağlayacak ve size mutluluk aşılayacak gıdaların arasında ilk sırada şüphesiz çikolata bulunuyor. Başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin çikolataya karşı zaafı var. Sinirleri bozulan, stresli olan kişilerin, çikolata krizine girmesi çok sık karşılaştığımız durumlardan. Peki çikolatanın neden bu kadar etkili olduğunu biliyor musunuz? Çünkü bitter çikolata içinde bulunan “feniletilamin” isimli maddenin uyarıcı etkisi bulunuyor ve bu madde kişinin mutlu hissetmesine neden oluyor. Hatta çikolataya olan bağımlılığın bu maddeden kaynaklandığı da söyleyebiliriz. Mutluluk veren yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alan bitter çikolata kişinin serotonin salgısını artırıyor. Serotonin düzeyinin artması da kişinin mutlu olmasını ve stresinin azalmasını sağlıyor.  Kişinin ruh halini olumlu etkileyen bitter çikolatanın ayrıca kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Çikolata, kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün yükselmesini sağlıyor. Ayrıca kan basıncını da dengeliyor. Size mutluluk veren, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bitter çikolatanın yediğiniz miktarı çok önemli çünkü aşırı tüketilen çikolata kendinizi kötü hissetmenize ve olumlu etkilerinden uzaklaşmanıza neden olabilir.

2- Kas Ağrılarını Azaltan Muz

Mutluluk veren yiyecekler arasında ikinci sırada muz bulunuyor. Yaz kış satın alabildiğimiz muz da, bitter çikolata gibi serotonin salgısının artmasını sağlayan yiyecekler arasında. Ruh halinizin değişmesine yardımcı olan muz, doğal bir sakinleştiricidir. Mutluluk hissinin artmasının yanı sıra kaslar için çok faydalı bir meyve olan muz, kaslardaki gerginliği de azaltıyor. Herkesin gün içerisinde en az bir tane yemesi gereken muz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlaması dışında konsantrasyonu da artırıyor. Bu sebeplerden dolayı ofiste, masa başında çalışmak zorunda olan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekiyor.

3- Omega-3 Zengini Ceviz

Tam mevsimi olan, taze taze yiyebileceğiniz mutluluk veren yiyecekler listesinde üçüncü sırada ceviz var. Beyine benzer şekli ile beyin sağlığı üzerindeki etkileri hala araştırılmakta olan cevizde bulunan triptofan isimli aminoasit, serotonin salgılanmasını artırıyor. Kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan serotonin ayrıca uyku düzensizliklerinin de ortadan kalmasına yardımcı oluyor. Hafif antidepresan etkisi bulunan cevizden yatmadan önce bir kaç tane yiyin, bu rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olacaktır. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz, kalp ve damar hastalıklarına karşı en etkili besinler arasında bulunuyor. Kötü kolesterolü düşüren ceviz, kan dolaşımının da düzenli olmasını sağlıyor.

4- B Vitamini İçeren Tahıllar

B grubu vitaminlerinin eksikliği depresyona neden olabiliyor, o yüzden mutluluk veren yiyecekler yazımızın dördüncü sırasında B vitamini açısından zengin, tam tahıllı besinler bulunuyor. Esmer pirinç, buğday, yulaf, firik ve kepekli ürünler lif açısından zengindir. Gün içerisinde enerji seviyenizin çabuk azalmasını istemiyorsanız yaptığınız kahvaltıda tam tahıllı gıdaların bulunduğundan emin olun. Tam tahıllar, kan şekeri seviyenizi dengeleyerek tokluk sürenizi uzatırlar. Bu da gün içerisinde daha enerjik olmanızı ve halsiz hissetmenizi engelliyor. İşlenmemiş tahılların tüketilmesi, içerdikleri vitamin ve minerallerin de eksiksiz alınmasını sağlıyor ve bu besinler diğer besinler gibi serotonin salgısını artırıp depresyona karşı etkili oluyor.

5- Her Derde Deva Yeşil Çay

Yazımın son mutluluk vereni yeşil çay. Gün içerisinde mutlaka tüketmeniz gereken yeşil çay üzerinde yapılan araştırmalar sonucu strese karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çin’ de yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayın içerisinde bulunan “L- theanine” isimli aminoasit, kafeine rağmen vücutta sakinleştirici etkisi gösteriyor. Günde dört bardak içilen çay, depresyon belirtilerini azaltıyor. Stresli olduğunuz zamanlar içeceğiniz bir bardak yeşil çay, rahatlamanıza yardımcı oluyor. Diş çürüklerini engelleyen, kan şekerini dengeleyen, metabolizmayı hızlandıran ve daha birçok etkisi bulunan yeşil çayı gün içerisinde hepimiz tüketmeliyiz.

Doğada yetişen her şeyin üzerinizde bir etkisi var. Ufak rahatsızlıklarınız için ilaçlar kullanmadan önce doğadan yardım almaya çalışın, çünkü bir çok rahatsızlığın tedavisini doğada bulabilirsiniz. Enerjiniz çabuk azalıyorsa, halsizseniz, konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız ve uyku sorununuz varsa mutluluk veren yiyecekler bunlar için etkili çözümler olabilir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap