muzun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ENERJİ VEREN MEYVE MUZUN FAYDALARI

Tropikal bir meyve olan muz A, C, E ve B grubu vitaminleri ile potasyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, kalsiyum, potasyum ve sodyum minerallerini ve bir miktar protein içerir. Muz, sıcak bölgelerde yetişen bir meyvedir;  ülkemizde en çok Anamur ve Alanya’ da yetiştirilir.Muzun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Muz, zengin besin değerleri sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali içeren çok besleyici bir meyvedir. Yapılan son araştırmalar muzun, çikolata gibi serotonin isimli kimyasalın salgılanmasını sağladığını ortaya çıkarmıştır. Serotonin,  insana mutluluk vermesinin yanı sıra zihin gelişimi içinde çok faydalıdır. Özellikle regl döneminde serotonin düzeyi kadınlarda düştüğü için baş ağrıları ortaya çıkabilir ve hatta bu dönemlerde yaşanan depresyonun sebeplerinden birinin de serotonin düzeyinin azalmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Muzun faydaları arasında konsantrasyonu artırması da bulunur.  Diğer önemli özelliklerinden bir tanesi de kemik gelişimine katkı da bulunmasıdır. Bu açıdan gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken meyveler arasında bulunur. Karbonhidrat bakımından zengin olan muz, tok kalmanızı sağlar. Muzun faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmesi ve dengelemesi de bulunur. Mideyi güçlendiren muz, bağırsakların çalışmasını düzene sokar, ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Potasyum bakımından zengin olması kasların güçlenmesini ve kaslardaki yorgunluğun azalmasını sağlar. Bu açıdan sporcuların en çok tercih ettiği meyveler arasında ilk sıralarda yer alır. Ayrıca muzdaki protein de kaslar için çok gereklidir, vücuttaki yorgunluğun giderilmesini ve vücuda enerji vermesi de muzun faydaları arasında sayılabilir. İçerdiği vitaminler sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Ayrıca muz, kalp hastalıklarına karşı vücudun direncini artırmak için de tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Kadınların regl dönemindeki ağrıları azaltması da muzun faydaları arasında bulunur. Muzun birçok faydası bulunmasına şeker barındırdığı için şeker hastaları tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez.

Muzu Nasıl Tüketebiliriz?

Muz genelde taze olarak tüketilen bir meyvedir, bazı tatlıların yapımında da kullanılır. Olgunlaşmadan tüketilen muzun hazmı zordur ve lezzetsizdir, o yüzden pişmiş hali tüketilmelidir. Muz, ayrıca cilt bakımında sıkça kullanılır. Muz ile hazırlanan maskeler cildin ferahlamasını sağlar, cildi besler ve canlandırır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap