nanenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HOŞ KOKULU NANENİN FAYDALARI

Ballıbabagiller familyasından olan nane bitkisinin yaklaşık otuz farklı türü bulunur. Nemli iklime sahip bölgelerde yetişen nane A, C vitaminlerini, potasyum, kalsiyum, çinko ve demir minerallerini içerir. Az kalorili olan nane de uçucu yağlar da bulunur.Nanenin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Nane, sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yeşillikleri arasında bulunur. Çok sık tükettiğimiz nanenin faydaları arasında en bilineni mide üzerindeki etkileridir. Nane, ferahlatıcı etkisiyle mide bulantısını en kısa sürede kesen bitkiler arasındadır. Mide bulantısının yanı sıra mide ağrısını ve kramplarını azaltır. Ayrıca mide ve bağırsaktaki gazın atılmasını sağlaması da nanenin faydaları arasında sayılır. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri bulunan nane, hazmın kolaylaşmasını sağlar. Özellikle akşam yemeklerinden sonra içilen bir bardak nane çayı hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Nanenin faydaları arasında nefes açıcı özelliği de bulunur. Astım, bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıkların geçişini hızlandırması da nanenin faydaları arasındadır. Naneden çıkartılan yağı ile boğaza ve sinüslere yapılan masaj hem nefes almayı kolaylaştırır hem de boğaz ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu yağın ağrı kesici etkisi de bulunur. Suya karıştırılan birkaç damla nane yağı ile baş bölgesine veya ağrıyan bölgeye yapılan masaj ağrının geçmesini sağlar. Nanenin faydaları arasında hamilelik döneminde meydana gelen bulantıları azaltması da sayılabilir. Taze nane yapraklarından demlenen nane çayı mide ağrısını ve bulantısını hemen keser ve kusmayı engeller. Emziren anneler içinde faydası bulunan nane, anne sütünü artırıcı özelliğe de sahiptir. Hoş bir kokuya sahip olan nane bitkisi ağız kokusunu da engeller; bunun için taze nane yapraklarından birkaç tane çiğnemeniz yeterli olur. Maydanoz gibi nanenin de regl dönemi ağrılarını azaltıcı etkisi bulunur ve regl düzensizliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Birçok bitkide olduğu gibi nanenin de sakinleştirici etkisi bulunur, stresiniz azalmasını sağlar.

Naneyi Nasıl Tüketebiliriz?

Nanenin birçok kullanım alanı mevcuttur. Çikolata ve dondurma yapımında sıkça kullanılan nane, ilaç sanayinde çok sık kullanılan bitkiler arasında bulunur. Nanenin faydaları için taze veya kuru olarak tüketmeniz yeterlidir. Bahçede hatta evde saksıda yetiştirebileceğiniz naneyi, sabah kahvaltılarında ve bitki çaylarında sıkça kullanmanızı tavsiye edilir. Bitki çaylarında demlediğiniz taze nane, yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırır. Yaz aylarında toplanıp kurutulan naneler baharat olarak, Türk mutfağında sıkça kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap