narin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MEŞHUR MEYVE NARIN FAYDALARI NELERDİR?

Ilıman iklimlerde yetişebilen nar, Türkiye’de çok sık yetiştirilen meyveler arasındadır. Narın faydaları, son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır ve bu yüzden nar üretimi ve tüketimi geçtiğimiz yıllarda epey artmıştır. Narın içerisinde C ve B grubu vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur.Narın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Kınagiller familyasından olan nar bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücuda enerji veren bir meyvedir. Hastalıklara karşı direnci artırmasının yanında vücudun enfeksiyona karşı da dirençli olmasını sağlar ve bu sizi hastalıklara karşı korur. Narın faydaların arasında en önemlisi kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmasıdır. Yapılan araştırmalarda, özellikle meme ve prostat kanserine karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kalp üzerinde de olumlu etkileri olan nar, kalp çarpıntısını azaltır ve kalbi güçlendirir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da narın faydaları arasında bulunur. Narı tüketmek için gereken sebeplerden bir tanesi de günlük C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılıyor olmasıdır. C vitamini vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kazandırır ve hastalıklara karşı vücudun daha güçlü olmasını sağlar. Narın faydaları arasında bir diğeri de kandaki şeker oranını dengede tutmaya yardımcı olmasıdır ayrıca yüksek tansiyonu düşürücü etkisi de bulunur. Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi böbrekleri çalıştırır ve idrar söktürücüdür. Bu sayede vücudun toksinlerden arınmasını da sağlamış olur. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri bulunan nar, ishali geçirir. Aşırı tüketildiğinde kabızlık yapar. Bu yüzden kabızlık sorunu olanlar tarafından aşırı tüketilmemelidir. Narın faydaları içinde cildi canlandırması ve sıkılaştırması da bulunur. Ayrıca cildin pürüzsüz bir görünüme sahip olması da narın ve nar suyunun faydaları arasında bulunur.

Narı Nasıl Tüketebiliriz?

Daha çok suyu sıkılarak tüketilen nar, kabuklarından ayıklanarak da tane olarak yenebilir. Nar taneleri, salatalarda veya tatlı yapımında kullanılır. Nar, nar ekşisi yapımında da kullanılır. Salatalarda sos olarak kullanılan nar ekşisinin az  kalorili olması da narın faydaları arasında bulunur.  Salatalarınızda hazır soslar kullanmak yerine nar ekşisi kullanmanız hem salatalarınıza lezzet katar hem de sağlıklı bir sos tüketmiş olursunuz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap