nisan ayı sebzeleri
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Tezgahlarda Yerini Alan Nisan Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Cemreler düştü, ağaçlar yeşillenmeye, bahar sebze meyveleri toprakta can bulmaya başladılar. Nisan ayı sebzeleri de tezgahlardaki yerlerini yavaş yavaş alıyorlar. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde evde yemek yapmanın ve sağlıklı beslenmenin önemini daha çok anlamış durumdayız. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için elimizden geldiğince mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tercih etmemiz gerekiyor. Kış sebzelerini geride bırakırken bakalım nisan ayında tüketebileceğimiz sebzeler nelermiş?

Nisan Ayı Sebzeleri ve Faydaları Nelerdir?

1- Havuç:

Hasadı hala devam eden  havuç denince akla ilk gelen göz sağlığı üzerindeki etkileridir. Ancak havucun faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Antioksidan açısından zengin olan havuç cilt üzerinde de olumlu etkileri olan bir sebzedir. Ayrıca ara öğünlerde tüketilmesi hem tok kalmanızı sağlar hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur.

(Havuç hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

2- Enginar:

Hasat zamanı ilkbahar ayları olan enginarın faydaları arasında şüphesiz en bilineni karaciğer üzerindeki etkileridir. Enginar karaciğerde biriken zararlı maddelerin temizlenmesini ve karaciğerin yenilenmesini sağlar. Vücudun temizlenmesini sağlayan enginar sigara ve alkolün vücuttaki etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

(Enginar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

3- Taze Sarımsak:

Nisan ayı sebzeleri arasında belki de en sık kullandığımız sebze sarımsak olabilir. Taze veya kurutulmuş olarak yemeklerde sıkça tükettiğimiz, yemeklere lezzet katan sarımsağın birçok faydası bulunuyor. Antibiyotik ve antiseptik etkisi bulunan sarımsak bağışık sistemini güçlendiren sebzelerin başında geliyor. Mide rahatsızlığınız ve düşük tansiyon sorununuz yok ise bu mevsim yemeklerin yanında çiğ olarak tüketebilirsiniz.

(Sarımsak hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

4- Bezelye:

Yeşil bahar sebzelerinden biri daha, bezelye baklagiller familyasından ve bitkisel protein içerir. Kemik ve kas gelişimi üzerinde etkili olan bezelyeyi taze veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Birçok faydası bulunmasına rağmen gaz yapan sebzeler arasındadır. 

( Bezelye hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

Herkese sağlıklı günler dilerim…

 

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın