nisan ayı sebzeleri
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Nisan Ayı Sebzeleri Ve Faydaları Nelerdir?

Cemreler düştü, ağaçlar yeşillenmeye, bahar sebze meyveleri toprakta can bulmaya başladılar. Nisan ayı sebzeleri de tezgahlardaki yerlerini yavaş yavaş alıyorlar. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde evde yemek yapmanın ve sağlıklı beslenmenin önemini daha çok anlamış durumdayız. Sağlıklı beslenmek için elimizden geldiğince mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tercih etmemiz gerekiyor. Bakalım nisan ayında tüketebileceğimiz sebzeler nelermiş?

Nisan Ayı Sebzeleri ve Faydaları Nelerdir?

1- Kuşkonmazın Faydaları:

Doğal ilaç diyebileceğimiz kuşkonmazın faydaları arasında sağlığımızı olumlu yönde etkileyen birçok madde bulunur. Bunlardan en önemlisi kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruması ve bu hastalıkların riskini en aza indirmesidir. Ayrıca böbreklerin de daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza karşı da oldukça etkili olan sebzeler arasında bulunur. 

( Kuşkonmaz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın..)

2- Baklanın Faydaları:

Baharın ilk sebzelerinden, toprak için olduğu gibi bizim için de çok faydalı olan bakla yüksek lif içeriğine sahip olduğu için sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığın giderilmesini sağlayan bakla böbreklerin de çalışmasını sağlar.

(Bakla hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın..)

3- Taze Soğanın Faydaları:

Sarımsak gibi doğal bir antibiyotik sayılan soğanın hasat zamanı geldi, taze ve kuru olarak çok sık tükettiğimiz soğanın birçok faydası bulunuyor. Soğanın bir diğer faydası ise yüksek tansiyonu düşürmesidir.  Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların atlatılmasına yardımcı olan soğan mide rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken sebzeler arasındadır.

( Soğan hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın..)

4- Nanenin Faydaları:

Nane sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yeşillikleri arasında bulunur. Çok sık tükettiğimiz nanenin faydaları arasında en bilineni mide üzerindeki etkileridir. Nane ferahlatıcı etkisiyle mide bulantısını en kısa sürede kesen bitkiler arasındadır. Birçok bitkide olduğu gibi nanenin de sakinleştirici etkisi bulunur, nane çayı stresiniz azalmasını ve sakinleşmenizi sağlar.

(Nane hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın..)

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın