nohutun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

PROTEİN İÇEREN NOHUTUN FAYDALARI

Baklagiller familyasından olan nohut en çok Hindistan’ da yetişir. Türkiye ise üçüncü sıradadır. Kolaylıkla yetiştirilebilen ve diğer bitkiler kadar bakıma ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Kalori değeri yüksek olan nohut, A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile fosfor, potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengindir ayrıca baklagiller arasında en çok protein içeren nohuttur. Besin değerleri açısından zengin olan nohutun faydaları da fazladır.Nohutun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kış aylarının en çok tüketilen yemeklerinin malzemesi nohutun faydaları arasında en önemlisi hastalıklara karşı direnci artırmasıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi en kısa sürede sağlayabilen baklagillerdendir. Hava değişimlerinde yakalandığımız grip ve soğuk algınlığını atlatmamıza yardımcı olması da nohutun faydaları arasında bulunur, çünkü nohut, besin değerleri açısından çok zengindir. Lifli bir besin olan nohut kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Ayrıca böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Birçok faydası bulunan nohut, zihin yorgunluğunu da giderir. Nohutun faydaları arasında sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması da bulunur. Ancak aşırı tüketimi sonucunda bu yarar zarara da dönüşebilir. Nohut aşırı tüketilirse bağırsakların yumuşamasına neden olur. Karbonhidrat bakımından zengin olan nohut, kilo aldıran bakliyatlar arasında bulunur. Sağlıklı kilo almak isteyenlerin rahatlıkla yiyebileceği nohut, içerdiği protein sayesinde kasların da güçlenmesini sağlar. İçerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma karşıtı olan nohut, cildin esnekliğini kaybetmesini de geciktirir. Nohutun faydaları arasında anne sütünü artırması da bulunur.

Nohutu Nasıl Tüketebiliriz?

Baklagiller arasında sıkça tercih edilen nohut taze olarak tüketilebileceği gibi kurutulmuş hali de kullanılır. Mutfaklarımız da genellikle kurutulmuş halini kullandığımız nohutun kavrulmuşu, leblebi olarak tüketilir. Özellikle Hindistan ve Pakistan’ da çokça kullanılan nohut, Türk mutfağında da sık sık kullanılır. Akdeniz bölgesinde yapılan humusun ana malzemelerinde biri nohuttur. Genellikle et yemeklerinde kullanılan nohut, çorba, salata yapımında da tercih edilir. Nohutun gaz yapıcı etkisini azaltmak için uygulayabileceğiniz, zahmetli de olsa bir yöntem bulunur. Aldığınız nohutları, suda haşladıktan sonra, ılıkken kabuklarını rahatlıkla soyabilirsiniz. Daha sonra buzdolabı poşetlerine koyarak, buzlukta muhafaza edebilir, ihtiyacınız olduğunda yemeklerde kullanabilirsiniz. Böylece nohudu pişirmeden bir gün önce ıslatmanıza da gerek kalmaz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap