ocak ayı sebzeleri
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Ocak ayı sebzeleri nelerdir?

2020’nin ilk ayındayız, bu sene kış mevsimini çok yaşayamasakta ocak ayı sebzeleri tezgahlarda yerini almaya başladı. Kış aylarında yetişen meyve sebzeleri tüketerek hem bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir hem de dünyamız için küçük ama etkili bir adım atabiliriz. Sağlığımızın yanı sıra bütçemiz içinde oldukça faydalı olan bilinçli tüketimin ilk adımı mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmek. Böylece hem daha uygun fiyatlı besinleri satın almış olur hem de serada yetişmeyen, suni gübre ve ilaç kullanımının minimum da olduğu besinleri tüketmiş olursunuz. İşte sizin için hazırladığım ocak ayı sebzeleri listesi…

Ocak Ayı Sebzeleri Nelerdir?

1- Kereviz:

Kereviz enginar gibi karaciğer dostu sebzeler arasında bulunur. Böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, idrar söktürücüdür. Demir minerali açısından zengindir. Çok faydalı bir sebze olmasına rağmen bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Kerevizin kökü, sapları ve yaprakları tüketilir.

(Kereviz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın…)

2-  Lahana:

Bir dönem diyetlerin vazgeçilmez sebzesi olan lahana turpgiller familyasına ait bir sebzedir. Vücudu toksinlerden arındırır, karaciğer ve böbrekler için oldukça faydalıdır. Bağırsak sağlığında da etkili olan lahananın turşusu iyi bir probiyotik kaynağıdır.

(Lahana hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

3-  Havuç:

Tam bir kış sebzesi olan havuç denince akla ilk gelen göz sağlığı üzerindeki etkileridir. Ancak havucun faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Antioksidan açısından zengin olan havuç cilt üzerinde olumlu etkileri olan bir sebzedir. Ayrıca ara öğünlerde tüketilmesi hem tok kalmanızı sağlar hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur.

(Havuç hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

4- Ispanak:

Zehirli bir bitki ile karıştırıldığından dolayı bu sene belki de en az tüketilen sebzeler arasında yerini alan ıspanak aslında oldukça faydalı bir sebzedir. Demir minerali açısından zengin olan ıspanak kansızlığa karşı etkilidir. Büyüme çağındaki çocukların kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur ve kemik yoğunluğunun ilerleyen yaşla birlikte azalmasını da engeller.

(Ispanak hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

5-  Brokoli:

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve bizi hastalıklara karşı koruyan brokoli de turpgiller familyasındandır. Faydalı olmasına rağmen tüketimi diğer kış sebzelerine göre biraz daha azdır. Daha çok tüketmemiz gereken brokoli kemik gelişimine katkıda bulunur. Saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

(Brokoli hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

6- Pırasa:

Sindirim sorunu yaşayanlar için oldukça faydalı olan pırasa bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı giderir. Birçok kış sebzesi gibi vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir. Yemek yapımının yanı sıra sıkılan pırasa suyu cilt bakımda da kullanılır.

(Pırasa hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

7- Turp:

Diğer birçok ocak ayı sebzeleri gibi turpta böbreklerin ve karaciğerin temizlenmesini sağlar. Gaz yapıcı bir sebze olmasına rağmen oldukça faydalıdır. Özellikle öksürük, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarının atlatılmasına yardımcı olur.

( Trup hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın