omega3-yag-asitleri
Kategoriler, Vitamin ve Mineraller

OMEGA  3 YAĞ ASİTLERİNİN İŞLEVİ VE ALABİLECEĞİMİZ BESİNLER

Omega 3 sağlığımız üzerinde büyük etkileri olan ve vücudumuzun üretemediği yağ asitleridir. Yapılan araştırmalar zihinsel gelişimden kalp sağlığına kadar birçok konuda etkili olduğunu gösteriyor. Yediden yetmişe herkesin beslenme programına eklemesi gereken bu yağ asitleri bebeklerin zihinsel gelişimine katkıda bulunuyor. Beyin üzerinde oldukça etkili olan omega 3 konsantrasyonu artırıyor, unutkanlığı gideriyor. Tansiyon üzerinde de etkili olarak yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor. Kalp krizi riskini azaltmasının yanı sıra damar sağlığı içinde gerekli. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün de artmasını sağlıyor. Kalp hastalıkları dışında eklemler üzerinde de etkili, eklem iltihabı hakkında yapılan araştırmalarda omega 3 takviyesi kullanımından belirli bir süre sonra hastaların ağrılarının azaldığı belirtilmiş. Vücuda enerji veren omega 3 bağışıklığı da güçlendiriyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada depresyon ve anksiyeteye karşı etkili olduğu ortaya çıkmış ve Omega 3, 6 depresyon tedavisinde takviye olarak kullanılmaya başlanmış. Sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi olan omega 3 yağ asitlerinin eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Takviye olarak da alınabilen omega 3 kullanımına doktorunuza danışmadan başlamayın özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlar buna dikkat etmeli çünkü omega 3 kanın pıhtılaşmasını engelliyor.

Omega 3 Yağ Asitlerini Hangi Besinlerden Alabiliriz?

Takviye olarak da alabileceğiniz omega 3 yağ asitleri birçok besinden de alınabilir. Bunlardan en önemlisi tabii ki balık. Balık bu yağ asitlerinin alınabileceği en zengin kaynak. Balığın dışından etten de alınabilen bu yağ asitleri için hayvanın doğal koşullarda yetişmiş olması ve doğal beslenmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde hayvandaki yağ asidi miktarı azalıyor. Etlerin dışında yeşil yapraklı sebzelerde de karşımıza çıkan omega 3 özellikle semizotunda çokça bulunuyor. Ayrıca ıspanak, brokoli, brüksel lahanası ve soya fasulyesi de bu iyi birer kaynak. Kuruyemiş ve tohumların yağında da bulunan omega 3, keten tohumu ve cevizde de bol miktarda bulunuyor.

Dengeli beslenme, çok çeşitlilik ve doğal yollarla yetiştirilen besinler sağlığınız için gerekli  her şeyi barındırır. Gıda takviyeleri kullanmadan önce beslenmenizi şekillendirmeniz sizi birçok rahatsızlığa karşı koruyacaktır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın