oturmanin-zararlari
Blog, Çiftlik Günlüğü

UZUN SÜRE OTURMANIN ZARARLARI

Gün içerisinde kaç saat oturuyorsunuz şöyle sormak daha mantıklı sanırım yerinizden kalkmadan kaç saat oturuyorsunuz? Masa başı bir işe sahipseniz gününüzün çoğu oturarak geçiyordur peki bel, sırt ve boyun ağrılarınız var mı? Uzun süre oturmanın zararları arasında bu ağrıların mevcut olması pekte şaşırtıcı olmamalı sanırım. Ofiste çalıştığım sürece bu tür ağrılara bende maruz kaldım, saatlerce bilgisayar başında olmak bel, boyun hatta bacak ağrılarına neden oluyordu. Şimdi daha farklı ağrılarım oluyor o ayrı konu. Çok sık karşılaşmaya başladığım bir konu fazla oturmak, bende merak ettim araştırdım. Uzun süre oturmanın zararlı olup olmadığına karar vermek ise size kalmış…

Oturmanın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri Neler?

Masa başı bir işiniz var ise mecburen oturmak zorunda kalıyorsunuz ancak bu durumda vücudunuzda neler oluyor biliyor musunuz? Kan dolaşımınız yavaşlıyor, bu da bacak ağrılarınızın artmasına neden olabiliyor. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz de artıyor. Sürekli sabit kalmak kendinizi daha yorgun hissetmenize neden oluyor ve ruh halinizi negatif yönde etkiliyor. Moraliniz bozukken arka arkaya izlediğiniz filmler veya kanepeden kalmak istemediğiniz dönemler aslında tam da kalkmanız gereken zamanlar çünkü uzun süre oturmanın zararları arasında depresyona zemin hazırlaması da bulunuyor. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma riski de artıyor. Uzun süre oturmaya yanlış oturmayı da ekleyince rahatsızlıkların artması da kaçınılmaz oluyor sanırım. Günümüzde artış gösteren bel ve boyun ağrılarının oturmayla bir ilgisinin olduğu apaçık ortada.

Oturmanın Vücudumuzdaki Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz?

Maalesef gün içerisinde yaptığınız spor oturmanın etkilerini pekte azaltmıyor. Günün başında veya sonunda ne kadar aktif olursanız olun saatlerce oturmanın zararlarını azaltmak için oturma sürelerini kısaltmanız gerekiyor. Bunun için masanızdan kalkıp, ofisinizi turlayabilir, kaslarınızı biraz esnetebilirsiniz. Böylece hem da verimli çalışabilir hem de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Sağlığımızı korumak bizim elimizde her ne kadar günümüz teknolojileri bizi oturmaya teşvik etse de bunu değiştirmek için vücudumuzu dinlememiz yeterli.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın