palm-yagi
Blog, Çiftlik Günlüğü

PALM YAĞI HAKKINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Bundan bir süre önce yağmur ormanlarında çekilen bir fotoğraf sosyal medyada dolaşmaya başladı bu fotoğrafın dikkat çekici noktası ise acı içindeki bir orangutandı. Ben bu fotoğraf sayesinde palm yağıyla tanıştım işin doğrusunu öğrenmek için de araştırdım. Her ne kadar fotoğraf yanıltıcı olsa da içerisinde doğruluk payı var. Bitkisel bir yağ olan  palm yağının doğa ve canlılar üzerinde korkunç etkileri bulunmakta.Palm Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Bir süre daha gündemde olacak gibi görünen palm yağı, palm ağacının meyvesinden üretilen bitkisel yağa denir. Bu yağın bu kadar ünlü olmasının nedeni ise üretimi için tahrip edilen hektarlarca yağmur ormanı ve burada yaşayan canlı türleridir. Gıda sektöründen kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılan palm yağının üretim yerleri ağırlıklı olarak Malezya ve Endonezya’dır. Tüketimi gün geçtikçe artan palm yağı ihtiyacını karşılayabilmek için oksijen kaynağı olan yağmur ormanları tahrip ediliyor. Maalesef dünyadaki yağ üretiminin büyük bir kısmında da bu yağ kullanılıyor. Margarinlerin yapımından, çikolataya, sabundan, kozmetik ürünlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip olan palm yağı hemen hepimizin evinde bulunuyor. Eğer bilinçli bir tüketici olmak istiyorsanız aldığınız ürünlerin içindekiler listesine bakmanız yeterli. Pek çoğunu anlamadığımız bu listede palm yağının dışında “palmitic asit, palmeate” yazıyorsa bilin ki içerisinde palm yağı mevcut, hatta bu yağı organik diye aldığınız birçok üründe de bulabilirsiniz. Bu bitkisel yağı bu kadar ulaşılabilir yapan ise fiyatının ucuz olması ve uzun süre dayanabilmesidir.

Doğaya olan zararlarını artık bildiğimiz bu bitkisel yağın vücudumuz üzerindeki etkileri ise hala araştırılmakta. Zararlı olduğunu söyleyenler de var faydalı olduğunu da. Sağlığımız için faydalı olsa da kontrolsüzce ağaçların kesilip tek tip tarımın yapıldığı bir alanda faydadan söz etmek ne kadar doğru olur bilemiyorum. İklim değişikliğinden tutun da, canlı türlerinin azalmasına ve yerel halkın etkilenmesine kadar birçok konuda etkili olan palm yağı tüketimi konusunda sanırım biraz daha bilinçli olmalıyız.

“Temiz bir gelecek için” bilinçli olmaktan başka şansımız yok. Her ne kadar klişeleşmiş gibi gelse de çok doğru bir söz. Kendimizi kurtulmuş saymaktan vazgeçip gelecek nesilleri düşünerek yaşadığımız zaman daha dikkatli olacağımza inanıyorum. Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler hem sizin hem de gelecek nesillerin hayatında büyük farklar yaratabilir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap