pancarin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞ SEBZESİ OLAN PANCARIN FAYDALARI

Ispanakgiller familyasından olan pancar, kısa ömürlü bir bitkidir. Toprak altında yetişen bu sebzenin yumru şeklindeki kökleri ve yaprakları kullanılır. Kış sebzesi olan pancarın birçok farklı türü vardır.  Çok faydalı olan pancarda C, B grubu vitaminleri ile demir, manganez, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri bulunur.Pancarın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kırmızı pancarın faydaları arasında en önemlisi içerdiği demir minerali sayesinde kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Pancar, gelişme çağındaki çocukların ve kadınların sık sık yakalandığı kansızlık hastalığına karşı etkili sebzeler arasında bulunur.  Sindirim  sistemi üzerinde de etkileri bulunan pancar, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Kış sebzesi olan kırmızı pancar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sık sık yakalandığımız soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırması da pancarın faydaları arasında bulunur. Sporcular tarafında  kesinlikle tüketilmesi gereken pancar,hem vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir hem de kaslardaki yorgunluğun azalmasını sağlar. Ama en önemlisi vücudun oksijen kullanımını dengelemeye yardımcı olur. Bu yüzden yapılan egzersizlerin daha etkili olmasını sağlar. Kırmızı pancarın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmesini ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olmasını da sayabiliriz. Çok besleyici olan pancarın kansere karşı koruyucu etkisi de bulunur. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltan maddeleri içerir. Vücuttaki iltihabın giderilmesini sağlaması da pancarın faydaları arasında bulunur, pancar, eklem iltihabının azalmasına yardımcı olur. Antioksidan açısından zengin olan kırmızı pancar, vücuttaki kan dolaşımını düzenler. Böbreklerin çalışmasını sağlayan pancar, aynı zamanda idrar söktürücüdür. Birçok faydası olan pancarın cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır, pancar, cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar.

Pancarı Nasıl Tüketebiliriz?

Çok besleyici olan pancarın faydaları için tüketebileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Türk mutfağında en bilineni pancarın turşu yapımında kullanılmasıdır. Haşlanan pancarı salatalarda kullanılabilir, isterseniz çiğ olarak da salatalara ekleyebilirsiniz. Haşlanmış olarak et yemeklerinin yanında servis edebileceğiniz pancar, yemek yapımında da kullanılır. Haşlamanın dışında fırında da pişirebilirsiniz. Pancarın suyunu sıkarak da tüketebilirsiniz ancak çok yoğun olan pancar suyunu başka meyve veya sebze suları ile karıştırabilirsiniz. Pancarın yaprakları da salata ve sebze yemeklerinde kullanılır. Pancar yaprakları, ıspanak gibi pişirilebilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap