pancarın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Kış Sebzesi Olan Pancarın Faydaları

Ana vatanı Akdeniz olan pancar ıspanakgiller familyasından kısa ömürlü bir kış sebzesidir. Turp gibi toprak altında yetişen bu sebzenin yumru şeklindeki kökleri ve yaprakları kullanılır. Lif açısından zengin ve düşük kalorili olan kırmızı pancar C ve B grubu vitaminleri ile demir, manganez, kalsiyum, fosfor ve potasyum minerallerini içerir. Antioksidan açısından zengin olan pancarın faydaları, onu sağlıklı bir kış geçirmek için tüketmemiz gereken sebzeler arasında ilk sıralara taşıyor.

Kış Sebzesi Pancarın Faydaları Nelerdir?

1- Demir minerali açısından zengin olan pancar kansızlığa karşı etkili olan sebzeler arasında bulunur.

2- Lifli yapısı sayesinde tok kalma süresini uzatır ayrıca düşük kalorilidir. Bunlardan dolayı pancar  kilo vermek isteyenlerin tüketebileceği kış sebzeleri arasında bulunur.

3- Lif içeriğinin yüksek olması sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı giderir.

4- Böbrekleri de çalıştıran pancar idrar söktürücü etkiye sahiptir ayrıca sık ve aşırı pancar tüketimi idrar renginin değişmesine neden olur, bu durum sizi korkutmasın.

5- Kış sebzelerinde olduğu gibi bağışıklığı güçlendirmesi de pancarın faydaları arasında bulunur.

6- Sporcular tarafından tüketilmesi tavsiye edilen kırmızı pancar, zencefil gibi kaslardaki yorgunluğu azaltır. Ayrıca vücudun dayanıklılığını artırması da yapılan araştırmalarla desteklenmiştir.

7- Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olan pancar yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Kırmızı Pancarı Nasıl Tüketebiliriz?

Çok besleyici olan pancarın faydaları için tüketebileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan en bilineni pancar turşusudur. Pancar turşusu yemeklerin yanında servis edilir veya salataları lezzetlendirmek için kullanılabilir. Haşlanmış veya fırınlanmış kırmızı pancar da özellikle et yemeklerinin yanına yakışan garnitürler arasındadır. Çiğ olarak salatalarda tüketilir veya meyve suyu yapımında tercih edilir. Suyu sıkılan pancar tek başına zor tüketilen bir meyve suyu olduğu için havuç, elma gibi diğer meyve sebzelerle tatlandırılabilir. Bunların yanı sıra sağlıklı bir atıştırmalık isterseniz aynı patates cipsi yapar gibi fırında pancar cipsi de yapabilirsiniz. Kök kısmı daha sık kullanılsa da yaprakları da ıspanak gibi pişirilebilir. Pancar renginden dolayı kumaş ve iplik boyama için doğal bir boya malzemesi olarak kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın