papatyanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BAHARIN HABERCİSİ PAPATYANIN FAYDALARI

Baharın habercisi papatya farklı türleri bulunan güzel görünümlü bir çiçektir. Bugüne kadar görüntüsünden dolayı sevdiğim papatyanın faydalı mı faydalı bir çiçek olduğunu öğrendiğimde daha fazla araştırdım. Regl dönemi ağrılarını azalttığını bildiğim papatyanın faydaları saymakla bitmiyor.



Papatyanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Bayanlar için birçok etkisi olan papatya regl döneminde meydana gelen krampları azaltmakla kalmıyor aynı zamanda bu dönemde yaşanan gerginlik ve depresyonu da daha hafif atlatmanıza yardımcı oluyor. Bunun dışında birçok bitki gibi bağışıklık sistemini güçlendirici olan papatya genellikle çayı demlenerek tüketilir. Soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde kuşburnu çayı kadar etkili olan papatya boğaz ağrısını ve öksürüğü azaltır. Sinüzit için de çok etkili olan papatya çayını demledikten sonra buharını koklamanız daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Yıllardır sinüzit sorunu yaşayan biri olarak papatya çayının içerisine de bir iki damla okaliptüs yağı damlatarak buğu yaptığımda rahatladığımı söyleyebilirim ama siz yine de önce doktorunuza başvurun derim. Enfeksiyona karşı etkili olan papatyanın faydaları arasında egzama, mantar gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesini de sayabiliriz. Cilt üzerindeki bir diğer etkisi de akneleri azaltmasıdır. Cilt sağlığı için faydalı olmasına rağmen hassas ciltli kişilerde alerjiye neden olabileceğinden ilk başta elinizin üzerinde küçük bir bölgede papatya çayını denemenizde fayda var. Cilt bakımınız için papatya çayı ile hazırlanan maskeler veya tonikleri kullanabilirsiniz. Sinirleri yatıştıran papatya çayı akşamları yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Uykusuzluğa karşı doğal bir ilaç olması da papatyanın faydaları arasındadır. Sindirim sistemi üzerinde de etkili olan papatya mide ağrısını azaltırken mide ve bağırsaktaki gazların sökülmesine de yardımcıdır. Adaçayı gibi diş eti hastalıklarının azalmasını sağlar ve ağız içindeki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Birçok faydası olan papatya da diğer bitkiler gibi dikkatli tüketilmelidir. İlaçlarla etkileşimi bulunan papatyanın hamileler üzerindeki etkileri hakkında da pek bir araştırma bulunmamaktadır.

Papatyayı Nasıl Tüketebiliriz?

Papatyagiller familyasından yazın habercisi olan bu çiçekler mayıs haziran aylarında toplanır ve kurutulur. Kurutulan papatyaların çayı demlenerek içilebileceği gibi cilt bakımında da kullanılır. Demlenen papatyanın buharı  koklanarak sinüzitlerin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca papatya yağı da çıkartılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap