patatesin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

EN DOYURUCU SEBZE PATATESİN FAYDALARI

Patlıcangiller familyasından olan patates, mutfaklarımızda çok sık kullandığımız sebzeler arasında bulunur. Kış aylarında ekimi yapılan bitkinin toprak altında kalan yumrularına patates denir. Nişasta açısında zengin olan patatesin farklı türleri bulunur. Besleyici bir sebze, patatesin besin değerlerinde C, E, K ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri bulunur.Patatesin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Patatesin faydaları arasında en bilineni ishale karşı etkili olmasıdır. Mideniz bozulduğu zaman haşlayarak tüketebileceğiniz patates, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve ishali keser. Ayrıca patates mide ağrılarına ve ülserine karşı etkili sebzeler arasında ilk sıralarda yer alır. Midedeki gazları söktürücü etkisi de bulunur. Sindirim sistemi üzerinde birçok faydası bulunan patatesin faydaları arasında en önemlisi bağırsak kanserine karşı vücudu korumasıdır. Patatesin bağırsak kanseri üzerindeki etkileri yapılan araştırmalar sonucunda açığa çıkmıştır. Karbonhidrat açısından zengin olan patates, halsizliği giderir ve enerji verir. Patatesin faydaları arasında vücuttaki kanın temizlemesini sağlaması de sayılabilir. Karaciğer için çok faydalı bir sebzedir ve karaciğerdeki şişkinliğin azalmasını sağlar. Birçok kişi patatesi kilo aldırıcı etkisinden dolayı tüketmemeye çalışır ancak patates tek başına kilo aldıran bir sebze değildir, sadece tok kalma sürenizi uzatır. Ancak patatesin kızartması yapılırsa veya makarna gibi nişastalı gıdalarla beraber tüketilirse, kişinin kilo almasına neden olabilir. Birçok organ üzerinde olumlu etkisi bulunan patatesin cilt üzerinde de etkileri vardır. İçerdiği manganez minerali sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayan patates, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatır ve cildin esnekliğini kaybetmesini engeller. Ayrıca ciltteki yaraların hızlı iyileşmesini sağlaması ve cildi tazelemesi de patatesin faydaları arasında bulunur.

Patatesini Nasıl Tüketebiliriz?

Patates, yemeklerde sıkça kullandığımız sebzeler arasındadır. Yemek ve salata yapımında çok tercih edilir. Kumpir, püre, kızartma, haşlama ve cips gibi birçok şekillerde tüketilebilir. Patatesin faydaları için filizlenmemiş ve kararmamış olanları tüketilmelidir. Filizlenen veya yeşillenen patatesleri satın almamaya özen gösterin.Yemek yaparken soyulan patatesler çok kısa sürede kararmaya başlar; bunu engellemek için suyun içinde bekletmeniz yeterlidir. Patates, diğer birçok sebzenin aksine buzdolabında saklanmamalı, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap