patlicanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

AZ KALORİLİ PATLICANIN FAYDALARI NELERDİR?

Patlıcangiller familyasının sebzesi patlıcan A, C, K ve B grubu vitaminleri ile demir, manganez, magnezyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Kalın saplı ve mor renkli olan patlıcanın farklı türleri bulunur. Az kalorili olmasında dolayı diyetlerde kullanılabilen patlıcanın içeriğinde az miktarda yağ ve protein bulunur. Patlıcanı diğer sebzelerden ayıran özelliği ise doğada nikotin içeren tek besin olmasıdır.

Patlıcanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Patlıcanın faydaları arasında en önemlisi kilo verdirmeye yardımcı olmasıdır. Az kalorili olan patlıcan, böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Böbrekler üzerindeki olumlu etkileri arasında böbrek ağrısını azaltması da bulunur. Vücuttaki ödemi attıran patlıcan, hem vücudun temizlenmesini hem de kilo verilmesini sağlar. Kötü kolesterolü düşürmesi de patlıcanın faydaları arasında sayılır. Ayrıca yüksek tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Bütün bu olumlu etkilerinin yanında damar tıkanıklığına karşı etkili olması da bulunur. Patlıcan, kalp çarpıntısını azaltan sebzeler arasındadır; kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruması da patlıcanın faydaları arasında sayılır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan patlıcan, karaciğer için faydalı bir sebzedir; karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Patlıcanın sinirleri yatıştırıcı etkisi de bulunur. Manganez minerali açısından zengin olmasından dolayı patlıcanın kemik gelişimi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kemiklerin gelişimi dışında, kemik erimesini yavaşlatması da patlıcanın faydaları arasındadır. Ayrıca bu mineralin bir özelliği de yemeklerin enerjiye dönüşmesini sağlamasıdır. Birçok meyve sebze gibi cilt sağlığını da olumlu yönde etkiler, cildin elastikiyetini kaybetmesini engellemesi ve hücrelerin yenilenmesini sağlaması da patlıcanın faydaları arasında bulunur. Birçok faydası bulunan patlıcanı sindirim problemi yaşayan kişilerin tüketmesi çok tavsiye edilmez çünkü patlıcanın hazmı zordur. Özellikle sindirim sıkıntısı yaşayan çocukların patlıcan yemesi için zorlanmaması gerekir. Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar da aşırı miktarda patlıcan tüketmemelidir. Patlıcanın faydaları dışında içerdiği bazı maddelerden dolayı zararları da olabilir. Bunlardan en önemlisi alerjik bünyeye sahip kişilerde cilt ve ağız çevresinde kaşıntıya neden olabilmesi hatta baş ağrısı bile yapabilmesidir. Bu sebepten dolayı alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdır.

Patlıcanı Nasıl Tüketebiliriz?

Patlıcan, Türk mutfağında çok sık kullanılan bir sebzedir. Farklı türleri bulunan patlıcan, kızartma ve kebap yapımında sıkça tercih edilir. Közlenmiş hali genellikle meze yapımında kullanılır, ayrıca bazı yerlerde turşusu da yapılır. Kullanım alanı çok olan patlıcanın kurutulmuş hali dolma yapımında da tercih edilir. Ancak patlıcan, çiğ olarak tüketilmemesi gereken sebzeler arasındadır; çiğ olan patlıcandaki bazı maddeler zehirlenmeye sebep olur. Pişmiş patlıcan da bu maddeler ısıyla parçalandığı için rahatlıkla tüketilebilir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın