Blog, Çiftlik Günlüğü

PLASTİĞİN ZARARLARI VE HAYATIMIZDAKİ YERİ

Plastik hayatımızın her alanında önümüze çıkıyor. Neredeyse kullandığımız her ürünün içinde plastik parçaları mevcut; naylon torbalar, şişeler, aldığımız ürünlerin ambalajları, telefonlar ve hatta mobilyalar. Çevre kirliliği dendiğinde aklımıza ilk gelenler arasında bulunan plastiğin bu kadar zararlı olmasının nedeni ise doğada bozulmasının çok uzun yıllar sürüyor olması. Plastik bir ürünün bozulması esnasında toprak, su kirleniyor ve buralarda yaşayan canlılar için de hayati tehlike oluşturuyor.

Bir çoğunuz görmüştür çöpe atılan plastiklerin hayvanlar üzerindeki etkilerini, nasıl içine sıkışıp kaldıklarını veya kuşların karınlarının plastik atıklarla dolu olduğunu. Plastiğin zararları her geçen gün daha çok açığa çıkıyor örneğin geçen gün okuduğum bir habere göre pet şişe üretimi esnasında içine konan suyun miktarından daha fazla su harcanıyormuş. Hal böyle olunca plastiğin zararları ve plastik kullanımı nasıl minimuma indirebileceğimizi araştırdım biraz;

Plastiğin Zararları Nelerdir?

  1.  Her yıl yaklaşık olarak yüz milyon ton plastik üretiliyor ve bunun büyük bir çoğunluğu da geri dönüşüme uğramıyor.
  2. Çöpe atılan plastik ürünler toprağı ve okyanusları kirleterek buralarda yaşayan canlıların hayatını tehlikeye sokuyor.
  3. Diğer canlıların yaşamları dışında kullandığımız pet şişelerin bizim üzerimizdeki zararları da ispatlanmış durumda. Plastik içerisinde bulunan kimyasallar hormonlarımızı etkiliyor, depresyon, astım, kalp hastalıkları, obezite ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlayabiliyor.
  4. Bizim ve çevremiz için bu kadar zararlı olan plastiği hayatımızdan çıkarmamız zor ancak tüketimini minimuma indirebilir kullandıklarımızın ise geri dönüşüme gitmesini sağlayabiliriz.
  5. Yaz aylarının da geldiği şu günlerde pet şişe tüketimini azaltmak için termos kullanabiliriz.
  6. Plastik poşet kullanmak yerine bez çantalar alabiliriz artık birçok marka bez çanta üretiyor. Hatta İskoçya ve Almanya’da naylon poşetlerin paralı olması konusunda ciddi adımlar atılmış. Türkiye’de birkaç firmada denk geldiğim bu uygulamanın artması dileğiyle.
  7.  Yiyeceklerimizi plastik kutularda saklamak yerine cam kaplarda saklayabiliriz.
  8. Alışverişlerimizi toptan yaparsak ambalaj tüketimini de azaltmış oluruz.
  9. Tek kullanımlık ürünlerin (çatal, bıçak, tabak, bardak gibi) kullanımı azaltabiliriz.

Biraz dikkatli olup hayatımızda yapacağımız basit değişikliklerle hem yaşamımızın hem de çevremizin daha sağlıklı daha temiz olmasını sağlayabiliriz. Plastiğin zararları hakkındaki araştırmalar artıp neden oldukları açığa çıktıkça daha dikkatli olacağımıza inanıyorum. Temiz bir gelecek hayal olmasın..

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın