rezenenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TOHUMLARI KULLANILAN REZENENİN FAYDALARI

Rezene, ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bir bitkidir. Uzun ömürlü olan rezenenin kökleri, yaprakları ve tohumları kullanılır. Hoş bir kokuya sahip olan rezenenin besin değerleri arasında C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, manganez, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur.Rezenenin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Özelikle yabancı ülkelerde yaprakları ve kökleri kullanılan rezenenin faydaları arasında en bilineni gaz söktürücü olmasıdır. Mide ve bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlayan rezene ayrıca sindirim sisteminin çalışmasını da sağlar. Maydanozgiller familyasından olan rezenenin faydaları arasında iştahı açması da sayılabilir. Çocuklar tarafından iştah açması amacıyla kullanılabilen rezene, bir yaşını doldurmamış çocuklara verilmemesi gereken baharatlar arasındadır. Sindirim sisteminin çalışmasını sağlayan rezenenin böbrekler üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Böbreklerin çalıştırır ve idrar söktürücüdür. Melisa gibi sinirleri yatıştırması da rezenenin faydaları arasındadır. Kişiyi rahatlatıcı etkisi bulunmasına rağmen uyarıcı etkiye sahip rezene uykunun kaçmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı yatmadan önce içilmesi tavsiye edilmez. Rezenenin akciğerler üzerinde de olumlu etkileri bulunur, balgamı söktürür ve öksürüğü azaltır. Mide ağrılarını azaltması ve reflüye karşı etkili olması da rezenenin faydaları arasında bulunur. Doğal bir ilaç sayılan rezenenin ağrı kesici özelliği de vardır. Birçok faydası olan rezene aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürür. Genelde yaş ilerledikçe ortaya çıkan romatizma rahatsızlığına karı etkili olması da rezenenin faydaları arasındadır. Tohumları, kökü ve yaprakları kullanılan rezenenin anne sütünü artırıcı etkisi de vardır. Göz sağlığı üzerinde de faydaları bulunan rezene tohumları, siyah çay gibi kaynatıldıktan sonra göz banyosu yapmak amacıyla da kullanılır. Rezenenin faydaları arasında göz hastalıklarına karşı etkili olması da sayılabilir.

Rezeneyi Nasıl Tüketebiliriz?

Rezenenin faydaları için tohumları, yaprakları ve kökleri kullanılır. Rezenenin tohumları baharat olarak sıkça kullanılır. Balık, et ve sebze yemeklerine hoş bir koku ve tat verir. Ayrıca tohumları kaynatılarak hazırlanan bitki çayının gaz söktürücü etkisi vardır ayrıca hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücü özelliğinden dolayı, bazı ülkelerde rezene tohumları kaynatılmak yerine çiğnenerek tüketilir.  Rezenenin yaprakları ve kökleri ise salata yapımında kullanılır, yaprakları yemeklere hoş bir lezzet vermesi amacıyla da katılabilir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap