ruseymin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BUĞDAYIN KALBİ OLAN RUŞEYMİN FAYDALARI

Ruşeym, buğday başağının altındaki embriyodur, buğdayın ihtiyacı olan tüm besin değerlerini taşır. Buğdayın hayat kaynağı olarak nitelendirilen ruşeym  vücudumuz için faydalı olan birçok vitamin ve minerali içeriyor ayrıca çok iyi bir antioksidan kaynağı. A, E ve B grubu vitaminleri ile potasyum, demir ve magnezyum mineralleri açısından zengin bir besin. Sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir alternatif olan ruşeym bir miktar protein de içeriyor. Son zamanlarda doğal , işlenmemiş besinlere olan ilginin artmasıyla adından sıkça söz edilecek olan ruşeymin faydaları da saymakla bitmiyor;Ruşeymin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

1- Besin değerleri açısından zengin olan ruşeymin faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Hastalıklara karşı korunmamızı sağlarken hastalık süreçlerinin de daha hızlı atlatılmasına yardımcı oluyor.

2- Lif içeriği yüksek olmasından dolayı tok kalma süresini uzatıyor bu sebepten dolayı zayıflamaya yardımcı olduğu söylenebilir.

3- Lif açısından zengin olmasının bir diğer etkisi de sindirim sistemi üzerinde faydalı olması. İshal veya kabızlığa karşı etkili olup sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı oluyor.

4- İçerdiği B grubu vitaminleri depresyon gibi sinirsel rahatsızlıklara karşı oldukça etkili; tıpkı Omega-3 yağ asitleri gibi.

5- E vitamini açısından zengin olan ruşeym kozmetik sektöründe de tercih edilen besinler arasında bulunuyor nedeni ise yaşlanmaya karşı oldukça etkili olması.

6-  Kan şekerini dengelemesi de ruşeymin faydaları arasında bulunuyor.

7- Çok faydalı olmasına rağmen ruşeym bebeklere verilmemesi gereken besinler arasında, gluten içeren ruşeymi bebeğinize yedirmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca ruşeym çölyak hastaları tarafından tüketilmemesi gereken besinlerden.

Ruşeymi Nasıl Tüketebiliriz?

Un üretiminde buğdaydan ayrıştırılan ruşeym genellikle atılan bir besin kaynağıydı. Ancak son yıllarda öneminin anlaşılmasıyla raflarda yerini almaya başladı. Ruşeymin ayrıştırılmasının nedeni ise içeriğindeki besleyici yağların unu kısa sürede acılaştırması bu sebepten dolayı kullanılmayan ruşeym artık paketlenip satışa sunuluyor. Ancak kısa sürede bozulan ruşeymi az miktarlarda alıp, cam kavanozda kuru ve serin yerde saklamaya özen göstermelisiniz.  Peki bu sağlıklı besini nasıl tüketebiliriz? Tek başına tüketebileceğiniz gibi sade veya meyveli yoğurda karıştırabilirsiniz. Ayrıca salatalarda kinoa yerine ruşeymi tercih edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap