sadeleşmek
Blog, Çiftlik Günlüğü

Fazlalıklardan Kurtulma Sanatı: Sadeleşmek

Daha önce hayatı sadeleştirmekle ilgili bir yazı yazmıştım. Birçok ülkede yaşam biçimi olarak benimsenen minimalizm maddiyattan çok hayatlarımızda gerçekten önemli olan maneviyatı öne çıkartıyor. İkigai, Hygge olarak isimlerini duyduğumuz bu kavramları açıklamanın en iyİ yolu sanırım sadeleşmek olabilir. Sadeleşmeyi hayatımızın birçok alanında uygulayabiliriz. Ev düzeninden başlayıp, mutfak alışverişine, giysi dolabına, iş hayatına hatta karakterinize kadar uzanabilir minimalizm.

Sadeleşmek İçin Neler Yapabiliriz? 

  • İşe evinizden başlayabilirsiniz, etrafınızdaki fazlalıklar neler? Aksesuar olsun diye evinizi doldurduğunuz alanlarda yapacağınız azaltmalar hem temizlik zamanınızın kısalmasını hem de evinizin ferahlamasını sağlayacak.

  • Fazla eşyalardan kurtulduysanız sıra giyinme dolabınıza gelebilir. Belki bir gün giyerim diye sakladığınız kıyafeti en son ne zaman giydiniz? Zamanını hatırlamıyorsanız onu dolaptan ayırma zamanınız gelmiş olabilir. Kullanmadığınız kıyafetlerinizi bağışlamak eminim size çok iyi gelecektir.
  • Peki ya ayakkabı dolabınız? Giyinme dolabınızda olduğu gibi orda da belki bir gün diyerek sakladığınız ayakkabılarınız varsa onları bağışlamanın zamanı gelmiş  olabilir.

  • Sadeleşmek için yapabileceğiniz şeyler arasında en sinir bozucu olanı her şeyin içine atıldığı çekmeceler veya saklama kutuları olabilir. Gereksiz kablolar, nereye ait olduğu hatırlanmayan anahtarlar, bozuk paralar vs. Herkesin evinde böyle bir çekmece/kutu olduğuna eminim. Sizce de bunlardan kurtulma zamanınız gelmedi mi?

  • Banyoda yapabilecekleriniz neler olabilir? Kullanma tarihi geçmiş ürünler, bayatlamış makyaj malzemeleri , kullanılmayan fırçalar, tokalar. Elinizin altında olmaması için dolapların ücra köşelerine attığınız ne varsa onlardan kurtulabilirsiniz. Kat kat sürülen kozmetik ürünlerine son verip cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz böylece en büyük iyiliği cebinize ve doğaya yapacağınızı unutmayın.

Hayatınıza çeki düzen vermenin, fazlalıklardan kurtulmanın ve doğaya saygı duyarak yaşamanın adı: MİNİMALİZM

  • Sadeleşmek için mutfakta da yapabileceğiniz çok şey var. Bunlardan ilki ihtiyacınız olanı almakla işe başlamak olabilir. Alışverişe aç karna gitmek kadar tehlikeli bir şey yok. Aç karna yaptığımız alışverişlerde kalorisi yüksek ve işlenmiş gıdalara daha fazla yöneldiğimiz kanıtlanmış bir gerçek. O yüzden ev alışverişine çıkmadan önce hazırlayabileceğiniz bir liste gereksiz ürünlerle evinizi doldurmanıza engel olabilir. Ayrıca işlenmiş gıdaları almayarak hem sağlıklı bir yaşama adım atmış olur hem de doğa için zararlı olan ambalajlı ürünlerin tüketimini de azaltmış olursunuz.

  • Kıyafet alışverişine çıkarken de aynı şey geçerli aslında. Liste yaparak sadece ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. Zaten fazlalıklar her anlamda kafa karışıklığına neden olmuyor mu?

  • İş yerinde de yapabilecekleriniz mevcut. Masam dağınıkken, etrafta fazlalıklar varken konsantre olamazdım, ya siz? Sizin içinde aynı şey geçerliyse düzenlemeye ne dersiniz?
  • Sadece eşya anlamında sadeleşmek yerine bilgisayar, telefon ve tabletinizde de temizlik yapabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaları, arka arkaya çekilmiş fotoğrafları silip, bir türlü düzenleyemediğiniz klasörleri gözden geçirebilirsiniz.

  • Sadeleşmek, minimalizm, ikigai ve benzeri kavramlar bize aslında dengede olmayı, kararında tüketmeyi, aşırıya kaçmamayı ve vaktimizi düzenli bir şekilde kullanmayı hatırlatıyor. Peki sizce bu kavramları ilişkilerimizde kullanmak mümkün mü?

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın