safranin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATLARINDAN SAFRANIN FAYDALARI

Süsengiller familyasından olan safran çiçeğinin tepecikleri baharat olarak toplanır. Bir çiçekten toplanan miktarı az olan safranın, toplanması da zahmetlidir. Ülkemizde Safranbolu’da yetiştirilen safran, en pahalı baharatlardan biridir. Keskin bir tadı olan bu baharat, karbonhidrat açısından zengin olup bir miktarda bitkisel protein içerir. A, C ve B grubu vitaminleri ile safran, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri bulunur.Safranın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safranın faydaları arasında en bilineni vücuda enerji vermesidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda tüketilen safranın, kişinin ihtiyacı olan enerjiyi vermesi dışında ateş düşürücü etkisi de bulunur. Akciğer hastalıklarına karşı koruyucu olan safranın faydaları arasında astım, bronşite karşı etkili olması da sayılabilir. Ayrıca grip sonucu oluşan öksürüklerin de azalmasına yardımcı olur. İnsan vücudu üzerindeki etkileri hala araştırılan safranın faydaları arasında ağrı kesici özelliği olması da bulunur. Safran, özellikle regl döneminde meydana gelen ağrıların azalmasını sağlar. B grubu vitaminlerini içermesinden dolayı depresyona karşı etkili olduğu da ileri sürülmektedir. Depresyon karşıtı baharatlar arasında bulunan bu bitkinin sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunur. Aynı zamanda gaz söktürücü olan safranın faydaları arasında iştah açıcı olması da sayılabilir. Antioksidan özelliği sayesinde damarları korur. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunan bu keskin baharat kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Birçok faydası bulunan safran, fiyatından dolayı çok sık tüketilememesine rağmen aşırı tüketiminin zararlı olabileceğini de söylemek gerekir. Aşırı tüketilen safranın zehirleyici etkisi bulunur ve böbreklere zarar verebilir. Ayrıca hamileler tarafından tüketilmemesi gereken besinler arasında bulunur. Çünkü safranın düşük yapma riskini artırdığı söylenir.

Safranı Nasıl Tüketebiliriz?

Safranın faydaları için yemekler ve tatlılarda kullanabilir veya çayını demleyebilirsiniz. Fiyatından dolayı genellikle çok satın alınamayan safran, yemeğe sarı rengini veren bir baharattır, çok az miktardaki safran bile yemeğin renginin değişmesini sağlar. Keskin bir tadı olduğu içinde çok az miktarda kullanılan safran, pilavlarda çok sık kullanılır. Ayrıca dolma yapımında da tercih edilen baharatlar arasında bulunur. Bazı mutfaklarda tatlılara lezzet ve renk vermesi açısından da kullanılır. Çok pahalı olan bu baharatı uzun süre muhafaza edebilmek için, hava geçirmeyen bir kavanozda ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap