sakinleştirici çaylar
Blog, Çiftlik Günlüğü

STRESLİ ZAMANLARIN KURTARICISI SAKİNLEŞTİRİCİ ÇAYLAR

⚠️ Uyarı: Bazı bitki çayları çarpıntı, yüksek tansiyon, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve düşük riskine neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı aşırı miktarda ve uzun süreli tüketimden kaçınmalısınız.

Dönem dönem hepimiz stresli zamanlar geçiriyoruz. Eğer sizde böyle bir dönemden geçtiğinizi düşünüyorsanız sizi bir nebze olsun rahatlatacak bir çözüm var. Doğanın muhteşem bitkilerinden sakinleştirici çaylar… Bu sakinleştirici çaylar ile stres ve kaygı seviyenizi azaltabilir, rahat bir gece uykusu uyuyabilir ve gerginlikten kaynaklı kas ağrılarınız önüne geçebilirsiniz. Ancak stresli zamanlar sizi fiziksel ve zihinsel olarak zorluyor ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa bir uzman yardımı almaktan çekinmeyin.Sakinleştirici Çaylar ve Etkileri:

1- Melisa Çayı:

En sevdiğim çayların başında melisa çayı geliyor. İnanılmaz güzel bir kokusu ve tadı var. Taze yaprak veya kurutulmuş halini çay olarak demleyip içebilirsiniz. Gün içerisinde bir veya iki fincan tükettiğim melisa çayı gerginlikten oluşan kas ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Sakinleştirici etkisi ile rahat bir uyku uyumanızı sağlıyor. Sindirim sistemi sorunlarında da tercih edilen melisa çayı sakinleştirici çayların başında geliyor.

Melisanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

2- Lavanta Çayı:

Arıların çok sevdiği hem görüntüsüyle hem tadıyla hem de kokusuyla duyularımıza hitap eden lavanta çayını denemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Taze veya kuru halini çay olarak demlediğim lavantayı melisa ile beraber kullanmayı seviyorum. Uzun yıllar sakinleştirici etkisinden dolayı tercih edilen lavanta çay yapımında kullanıldığı gibi yağı da çıkartılıyor. Uykusuz gecelerin çözümü olarak gösterilmesinin nedeni hem sakinleştirici etkiye sahip olması hem de kaygıyı azaltması. Çayı içilebileceği gibi lavanta yağından bir iki damlayı yastığınıza damlatabilir böylece gece rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Lavantadan göz bantlarını meditasyon yaparken hatta uykuya dalmadan önce kullanabilirsiniz.

Lavantanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

3- Papatya Çayı:

Tadını çok beğenmediğim ama etkilerinden dolayı tükettiğim bir bitki çayı papatya. Baharın habercisi olan papatyanın özellikle kadınlar üzerindeki etkileri oldukça fazla. Bunlardan en önemlisi regl dönemi ağrılarını azaltması. Anksiyete yaşayan kişiler için en doğal çözüm olan papatya çayı en etkili kaygı giderici çaylar arasında. Endişe seviyenizin arttığını hissettiğinizde içeceğiniz bir fincan papatya çayı rahatlamanıza yardımcı olabilir. Uyku problemi yaşıyorsanız yine size faydalı olabilecek çaylardan biri papatya. Yatmadan bir saat önce içebileceğiniz bir fincan çay rahat bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

Papatyanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

Bu listeye ekleyebileceğim kedi otu çayı ve sarı kantaron çayı da olmasına rağmen onları denemediğim için yazmak istemedim. Sizin eklemek istediğiniz çaylar var ise yorum olarak yazarsanız sevinirim.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap