sakinleştirici çaylar
Blog, Çiftlik Günlüğü

STRESLİ ZAMANLARIN KURTARICISI SAKİNLEŞTİRİCİ ÇAYLAR

Dönem dönem hepimiz stresli zamanlar geçiriyoruzdur önemli olan bu süreçleri kısa tutabilmek. Stresle yaşamak zihinsel ve fiziksel olarak yıpratıcı olduğu için bu durum genellikle bir takım rahatsızlıklara yol açabiliyor. Stresle başa çıkmak için yapabileceklerinizi merak ediyorsanız daha önce yazmış olduğum yazıyı buradan okuyabilirsiniz… Böyle günlerde sizi bir nebze olsun rahatlatmak için doğa muhteşem bitkilerini size sunuyor. Sakinleştirici çaylar ile stres ve kaygı seviyenizi azaltabilir, rahat bir gece uykusu uyuyabilir ve gerginlikten kaynaklı kas ağrılarınızın önüne geçebilirsiniz.Sakinleştirici Çaylar ve Etkileri:

1- Melisa Çayı:

En sevdiğim çayların başında melisa çayı geliyor. İnanılmaz güzel bir kokusu ve tadı var. Taze yaprak veya kurutulmuş halini çay olarak demleyip içebilirsiniz. Gün içerisinde bir veya iki fincan tükettiğim melisa çayı gerginlikten oluşan kas ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Sakinleştirici etkisi ile rahat bir uyku uyumanızı sağlıyor. Sindirim sistemi sorunlarında da tercih edilen melisa çayı sakinleştirici çayların başında geliyor.

Melisanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

2- Lavanta Çayı:

Arıların çok sevdiği hem görüntüsüyle hem tadıyla hem de kokusuyla duyularımıza hitap eden lavanta çayını denemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Taze veya kuru halini çay olarak demlediğim lavantayı melisa ile beraber kullanmayı seviyorum. Uzun yıllar sakinleştirici etkisinden dolayı tercih edilen lavanta çay yapımında kullanıldığı gibi yağı da çıkartılıyor. Uykusuz gecelerin çözümü olarak gösterilmesinin nedeni hem sakinleştirici etkiye sahip olması hem de kaygıyı azaltması. Çayı içilebileceği gibi lavanta yağından bir iki damlayı yastığınıza damlatabilir böylece gece rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Lavantadan göz bantlarını meditasyon yaparken hatta uykuya dalmadan önce kullanabilirsiniz.

Lavantanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

3- Papatya Çayı:

Tadını çok beğenmediğim ama etkilerinden dolayı tükettiğim bir bitki çayı papatya. Baharın habercisi olan papatyanın özellikle kadınlar üzerindeki etkileri oldukça fazla. Bunlardan en önemlisi regl dönemi ağrılarını azaltması. Anksiyete yaşayan kişiler için en doğal çözüm olan papatya çayı en etkili kaygı giderici çaylar arasında. Endişe seviyenizin arttığını hissettiğinizde içeceğiniz bir fincan papatya çayı rahatlamanıza yardımcı olabilir. Uyku problemi yaşıyorsanız yine size faydalı olabilecek çaylardan biri papatya. Yatmadan bir saat önce içebileceğiniz bir fincan çay rahat bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

Papatyanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz…

Bu listeye ekleyebileceğim kedi otu çayı ve sarı kantaron çayı da olmasına rağmen onları denemediğim için yazmak istemedim. Sizin eklemek istediğiniz çaylar var ise yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Sakinleştirici çaylar hafif rahatsızlıklarda sizi rahatlatıcı etkiye sahip olabilir ancak uzun süre geçmeyen bir rahatsızlığınız varsa bir uzmana görünmekten çekinmeyin.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap