salataligin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KAHVALTILARIN OLMAZSA OLMAZI SALATALIĞIN FAYDALARI

Az kalorili bir sebze olan salatalık nemli yerleri sever ve yetiştirilirken bol su ister. Kabakgiller familyasından olan salatalık birçok yerde hıyar olarak da adlandırılır. Kurak yerlerde yetişmesi zor olan salatalıkta A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum ve manganez gibi sağlığımız için faydalı mineraller bulunur.

Salatalığın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Kabakgiller familyasından olan salatalık, böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Vücutta biriken suyun atılmasını sağlaması salatalığın faydaları arasında bulunur. Büyük bir kısmı su olan salatalık, diyetlerde sık sık tüketilen bir besin kaynağıdır. 100 gramında yaklaşık 15 kalori bulunmasına rağmen besleyici bir sebzedir. Ter bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlaması da salatalığın faydaları arasında sayılabilir. Salatalık kanı temizleyen sebzeler arasında bulunur ve karaciğer için çok faydalıdır. Lifli bir besin olan salatalık sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. Salatalık kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır ve birçok sebze gibi kolesterolün düşmesini sağlar. Salatalığın faydaları arasında sinirleri yatıştırması ve insana sakinlik vermesi de bulunur. Birçok faydası bulunan salatalığın bir dilimini, birkaç saniye ağzınızda tuttuğunuz zaman ağız kokusunun giderilmesini sağlar. Salatalık, hızlı enerji veren sebzelerden biridir, kendini yorgun, halsiz hissettiğiniz zamanlarda yiyeceğiniz bir adet salatalık kendinize gelmenize yardımcı olur. Salatalığın faydaları arasında en bilineni cildin temizlemesi ve sıkılaştırmasıdır. Dilim halinde yüzünüze koyduğunuz salatalık birçok temizleme ürünlerinden daha iyi etki eder ve cildi ferahlatır. Ayrıca cildin, özellikle göz çevresinin sıkılaşmasını sağlaması da salatalığın faydaları arasında bulunur. Olumlu tüm etkilerine rağmen, mide rahatsızlığı olanlar tarafından çok tüketilmemesi gereken bir sebzedir. Özellikle aç karnına tüketildiğinde, kişilerde mide yanmasına neden olabilir.

Salatalığı Nasıl Tüketebiliriz?

Taze olarak tüketilen salatalığın turşusu da yapılır. Kahvaltıların ve salataların vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle yaz aylarında sıkça tüketilen cacığa katıldığı zaman vücudun ferahlamasını sağlaması da salatalığın faydaları arasındadır. Salatalık turşu yapımında kullanılan sebzeler arasındadır. Ayrıca cilt bakımında da kullanılır, yüz maskelerinde taze olarak sıklıkla kullanılan salatalık, cildin sıkılaşmasını ve temizlenmesini sağlar. Salatalık taze olarak kullanılmasının dışında kozmetik ürünlerde de sıkça tercih edilir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın