salebin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞIN SEVİLEN İÇECEKLERİNDEN SALEBİN FAYDALARI NELERDİR?

Soğuk kış günlerinin içimizi ısıtan içeceği salep, orkide köklerinden elde edilen tozun su veya süt ile karıştırılarak hazırlanmasıyla elde edilen bir içecek. Senelerdir genç yaşlı herkes tarafından sevilerek tüketilen salebin faydaları ise oldukça fazla. Sağlıklı bir kış geçirmek istiyorsanız çay ve kahve yerine tüketebileceğiniz bitki çaylarına ek olarak salep iyi bir alternatif olabilir.

Salebin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kış aylarında sıkça tüketilen salebin son zamanlarda adından sıkça söz edilmesinin nedeni çok faydalı olması. Havalar soğudukça, kapalı ortamlarda geçirdiğimiz zamanın artmasıyla hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı bizi koruyan salep hastalık süreçlerinin de daha hızlı atlatılmasına yardımcı oluyor. Kışın düşen vücut sıcaklığımızı artıran salep bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor. Doğal bir ağrı kesici olan salebin faydaları arasında baş ağrısını azaltmasını da sayabiliriz. Grip veya soğuk algınlığına yakalandıysanız, bitki çayı dışında bir şey içmek istiyorsanız salep tam size göre çünkü bu tür hastalıklarla ortaya çıkan öksürüğü azaltmaya yardımcı oluyor. Tok kalma süresini uzattığından kilo vermek isteyenler için de lezzetli bir ara öğün olabilir. Ancak bunun için hazır olanlarını almak yerine toz halini alıp kendimiz pişirmeliyiz. Böylece şeker kullanmayabilir veya az miktarda şeker tüketmiş oluruz. Salebin sindirim sistemi üzerinde de etkileri bulunuyor, sağlıklı bir sindirim sistemi için tüketebileceğimiz bu lezzetli içecek bağırsakların çalışmasına yardımcı olup ve kabızlığı gideriyor. Genellikle tarçın ile servis ediliyor ve tarçının da kan şekerini dengeleyici etkisi mevcuttur. Karbonhidrat açısından zengin olmasıyla da iyi bir enerji kaynağı sayılan salebin faydaları arasında halsizliği gidermesi ve enerji vermesi de sayılabilir.

Salebi Nasıl Tüketebiliriz?

Salep, orkide çiçeklerinin köklerinden elde edilen tozun süt veya suyla karıştırılmasıyla elde edilen bir içecektir. Piyasada hazır salepler satılsa da salebin faydalarından yararlanabilmek için toz halini alıp kendiniz pişirmeniz tavsiye edilir. Çünkü hazır salepteki şeker içeriği fazladır. Toz olarak alabileceğiniz salebi süt ile pişirmeniz önerilirken süt içemeyenler ise su ile pişirebilir. Pişirme esnasında ise sürekli karıştırmanız gerekir  aksi takdirde salebin dibi hemen tutacaktır. Lezzetli bir ara öğün olabilecek salebi servis ederken üzerine tarçın serpebilirsiniz.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın