sarimsagin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER DERDE DEVA SARIMSAĞIN FAYDALARI

Sarımsak A, C ve B grubu vitaminleri ile sağlığımız için birçok faydası olan kalsiyum, demir, kükürt, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan sarımsak bir miktar protein de içerir. Zambakgiller familyasından olan sarımsak toprak altında yetişen ve soğan, pırasa ile akraba olan bir bitkidir.

Sarımsağın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Sarımsak her derde deva bitkiler arasında ilk sıralarda yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Sarımsağın faydaları arasında antiseptik ve antibiyotik etkisinin bulunması bu hastalıklara karşı vücudun direncini artmasını da sağlar. Hastalık döneminde boğazda oluşan enfeksiyonların azalması ile oluşan ses kısıklığının giderilmesine de yardımcı olur. Sadece bademciklerdeki enfeksiyonların değil vücuttaki enfeksiyonun azalmasını sağlaması da sarımsağın faydaları arasında bulunur. Bu bitkinin birçok faydasının yanında ateş düşürücü etkisi de bulunur. Ayrıca kanın temizlenmesi sayesinde karaciğerinde güçlenmesine yardımcı olması sarımsağın önemli etkileri arasında sayılabilir. En önemli özelliklerinden biri de şüphesiz kalp kaslarını güçlendirmesi ve kalpteki ritm bozukluklarını düzene sokmasıdır. Damar tıkanmalarına karşı vücudu koruması ve kalp krizi riskini azaltması da sarımsağın faydaları arasındadır. Bir diğer faydası da akciğer hastalıklarına karşı etkili olmasıdır. Öksürük, solunum yolları tıkanıklığı, bronşit gibi hastalıklarda en etkili doğal antiseptik ve antibiyotikler arasında sarımsak ilk sıralarda yer alır. Sarımsak da birçok lifli besin gibi hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Sarımsağın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürücü etkisi de bulunur, bu konuda yapılan çalışmalarda bunu kanıtlamıştır. Ancak doktora danışılmadan ilaç niyetine kullanılmamalıdır. Sağlığınız açısından birçok faydası bulunan sarımsak ve soğan keskin tadı ve kokusundan dolayı az tüketilir, taze olarak tüketemiyorsanız bile yemeklerinizde sıkça kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sarımsağı Nasıl Tüketebiliriz?

Sarımsağın faydaları için taze veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz ayrıca turşusu da yapılır. Yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan sarımsak, sos yapımında da kullanılır. Sarımsağın yağı da çıkartılır  ve bu yağda kendisi gibi keskin bir kokuya sahiptir. Sarımsak yağı özellikle saç bakım maskelerinde kullanılan bir yağdır. Araştırmalara göre sarımsak yağı saçların güçlenmesini sağlar ve dökülmesini engeller.  Sarımsağın raf ömrünü uzatmak için havadar ve karanlık yerlerde saklamanız gerekir, aksi takdirde çabuk küflenecektir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın