şeftalinin faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YAZ MEYVESİ ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan şeftali ılıman iklimlerde yetişebilen bir ağaçtır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Kabuğu hafif tüylü olan şeftali bol sulu ve tatlı bir meyvedir. Besleyici olan şeftalide A, C, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve potasyum minerali bulunur. Yaz aylarının başından sonbahara kadar meyve verir, lif açısından zengin olup şeker ve az miktarda protein içerir.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

1- Yaz meyvelerinden olan şeftalinin en bilinen faydası sindirim sistemi üzerindeki etkileridir, yaz aylarında sıkça yaşanan ishale karşı muz gibi etkili bir meyvedir. Böyle durumlarda hem ishali keser hem de vücudun kaybettiği vitamin ve minerallerin bir kısmının alınmasına yardımcı olur.

2- Birçok meyve ve sebze de olduğu gibi böbreklerinde çalışmasına yardımcı olur, idrar söktürücü etkisiyle toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

3- Kavun gibi vücudu serinletici etkisinin olması da şeftalinin faydaları arasında bulunur.

4- Havuç gibi A vitamini içeren şeftali göz sağlığımız için tüketebileceğimiz meyveler arasındadır.

5- Karanfil ve salatalık gibi ağız kokusunu gidermesi de şeftalinin faydaları arasında sayılabilir.

6- Cilt sağlığımız üzerinde de etkileri bulunan şeftali cilt bakımında da tercih edilir. Cilt maskelerinin yapımında kullanılmasının nedeni ise kuru ciltleri nemlendirmesi ve cildi canlandırmasıdır.

7- Sağlığımız için birçok faydası olmasına rağmen şeftali bazı kişilerde alerjiye neden olabilir bu yüzden tüketiminde dikkatli olunması tavsiye edilir.

Şeftaliyi Nasıl Tüketebiliriz?

Yaz meyvesi şeftalinin faydaları için tüketebileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Genellikle taze olarak yenilen şeftali, yemek, salata ve tatlı yapımında sıkça kullanılan meyveler arasında bulunur. Şeftalinin pişmiş hali genelde kebap yapımında kullanılır. Salatalarda kullanılan şeftali yeşilliklerle beraber kullanıldığında salatalarınıza hoş bir lezzet katar. Bu kullanım şekilleri dışında şeftali meyve suyu yapımında da sıkça kullanılır. Ayrıca komposto, reçel ve marmelat yapımında tercih edilen meyveler arasındadır. Şeftali, cilt bakım maskelerinde de kullanılır. Yaz meyvesi şeftalinin faydaları arasında kuru ciltleri nemlendirmesi ve canlandırması da sayılabilir. Bunun için kabuklarını soyup ezdiğiniz şeftaliyi yüz ve boyun bölgenize sürerek masaj yapmanız yeterli olur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın