sehir-hastaliklari
Blog, Çiftlik Günlüğü

HASTALIKLARIN SEBEBİ ŞEHİR YAŞAMI OLABİLİR Mİ?

Hem kırsal da hem şehirde yaşamış biri olarak şehir hastalıkları hakkında biraz araştırma yaptım ne de olsa çiftliğe gelişimin nedeni tam tanı konamamış hastalıklardı. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra ruhsal rahatsızlıkların nedeni şehir hayatı desem ne kadar doğru olur? Kulağa çok çılgınca gelse de bahsedeceğim birçok rahatsızlığa genelde şehirde yaşayanlar yakalanmakta. Kırsal yaşamda da bir takım rahatsızlıklar meydana gelse de şehir hayatının üzerimizdeki olumsuz etkisi maalesef tahmin ettiğimizden de fazla. Bakalım büyük şehir hayatı ne gibi rahatsızlıklara neden oluyormuş?1- Hareketsizlik Sonucu Oluşan Hastalıklar:

Sürekli koşturmaca halindeyiz ne hareketsizliği diyebilirsiniz ama aslında günümüzün çoğunu oturarak geçiriyoruz. Masa başında çalışan kişilerin sayısı çalışmayana oranla daha fazla. Uzun oturma süreleri dolaşım bozukluğuna, bel, bacak, boyun ağrılarına neden olurken ileri zamanlarda kalp rahatsızlıklarına bile yol açabiliyor. Hatta oturmanın zararları hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

2- Bulaşıcı Hastalıklar:

Kırsal yaşamda grip yok mu diyeceksiniz? Haklısınız, var ama sandığınız kadar değil. Büyük şehir hastalıkları arasında grip en çok yakındığımız rahatsızlıklardan olabilir. Özellikle kış aylarında biriyle öpüşmek, el sıkışmak ve toplu taşımayı kullanmak bir iki haftalık bir işkence sürecine dönüşebilir. İlaçlara ve antibiyotiklere karşı dirençli olmaya başlayan grip mikroplarına yakalanmak istemiyorsanız sizi buraya alalım.

3- Stres Stres ve Stres:

Beliniz ağrıyor nedeni stres, çekilen MR’lar, röntgenler ve alınan kas gevşeticiler sonucu doktorunuzun tavsiyesi yoga veya pilates. Boynunuz ağrıyor, nedeni stres veya hareketsizlik, masa başında çalışma. Trafiktesiniz, her zamanki gibi sıkışık, bir de gıcık bir sürücüye denk geldiyseniz tansiyon yükseliyor neden ne: Stres! İşe geç kalmamalıyım, vapur saatini kaçırdım, dolmuşta yer yoktu sonuç yine stres. Strese bağlı birçok rahatsızlık hayatımızı çekilmez bir hale getirmesine rağmen bu kısır döngüden çıkmak pek de mümkün olmuyor.

4- En Popüler Hastalıklardan Panik Atak:

Panik atağı duymayan kaldı mı? Şehir hayatında birçok insanın hayatlarının bir döneminde bu rahatsızlığı yaşadığını söylemek pek de yanlış olmaz. Anksiyete veya panik atağın en büyük nedeni kaygı duymak, düşünsenize her sabah işe yetişebilecek miyim, akşam yemek yapabilecek miyim, faturayı ödeyebilecek miyim gibi gibi sorularla endişe katsayımızı artırıyoruz ve sonuç bir takım ruhsal sıkıntılar.

Şehir hastalıkları hemen herkesin muzdarip olduğu bir konu, e bunlardan kurtulmak için kırsala mı dönelim derseniz, isterseniz dönün. Bağ bahçe mutlu mutlu yaşayın. Yok dönemiyorsunuz, ara ara doğaya kaçmanızda fayda var, benden söylemesi.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap