sekerin-zararlari
Blog, Çiftlik Günlüğü

TATLI TEHLİKE ŞEKERİN ZARARLARI

Ne kadar cezbedicidir yemek üzerine yenen tatlı veya beş çaylarının vazgeçilmezleri olan pastalar kurabiyeler. Pastanelerin vitrinleri ışıl ışıldır, hangisini yiyeceğine karar veremezsin. Oysa bu baş döndüren tatlılardaki tehlike bizi birçok hastalığa karşı savunmasız bırakır. Şekerin zararları konusunda insanlar daha bilinçli artık. Eskiden şeker bayramlarında avuç avuç şeker yerken artık bir iki taneyle idare eder olduk. Gün içerisinde farkında olmadan o kadar çok şeker tüketiyoruz ki. Peki şekerin vücuttaki zararlarını biliyor muyuz?Şekerin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Vücudumuzda birçok etkisi olan şekere ihtiyacımız var ancak bu şeker ihtiyacı yapay şeker ile giderilmemeli. İşlenmiş şeker tükettiğimizde vücudumuz buna tepki vermeye başlıyor ve kan şekeri yükseliyor. Şekerin kalp üzerindeki etkileri de çok fazla, kötü kolesterolün artmasına neden olan şeker damar tıkanıklığına ve sonuçta da kalp krizine neden olabiliyor. Türkiye’de de artmaya başlayan obezite rakamlarının başlıca nedeni olan şeker, kilo alımını hızlandırıyor. Genellikle yemeklerde tüketilen gazlı ve şekerli içecekler açlık hissini artırıyor ve sonuç olarak iştah açılıyor. Gazlı ve şekerli içeceklerin tüketimi arttıkça yeme ihtiyacı o kadar fazlalaşıyor. Şeker gazlı içeceklerin yanı sıra meyve sularında, kahvelerde, limonatalarda da karşımıza çıkıyor. Tuzlu olduğu için tükettiğimiz simit, poğaça hatta ekmekte bile şeker bulunuyor. Farkında olmadan tükettiğimiz şeker bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu birçok hastalığa da zemin hazırlanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre uykusuzluğa ve depresyona neden olması da şekerin zararları arasında bulunuyor. Bağımlılık yapan şekerin vücutta uyuşturucu etkisi yaptığı bile söylenmekte. Diyabet hastalarının artması ise durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor sanırım. Günlük tüketimimizin yaklaşık kırk gram olduğunu söyleyen uzmanlar bu şekeri de meyve ve sebzelerden karşılayabileceğimizi söylüyorlar.

Şeker Tüketimini Nasıl Azaltabiliriz?

Zamanla şekerin zararları hakkında daha çok bilinçlensek de gün içerisinde farkında olmadan çok fazla şeker tüketiyoruz. Bunu engellemek için olabildiğince işlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız, beyaz şekeri hatta esmer şekeri de mutfaklarımızdan çıkarmalıyız. Sağlıklı nesillerin yetişmesini istiyorsak önce kendi ailemizden başlamalı ve çocuklarımızı da bu konuda uyarmalıyız. Marketlerde ve televizyonlarda satılan/pazarlanan ürünlerin bu kadar göz alıcı olması işleri daha da zorlaştırıyor. Şekerli ürünler için çekilen cıvıl cıvıl reklamların yerine keşke meyve sebze tüketimini artırmak için de reklamlar çekilse. Her şeye rağmen siz yine de sağlıklı sofralar kurmaya özen gösterin…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap