selulitten-kurtulmamin-yollari
Blog, Çiftlik Günlüğü

SELÜLİTLERİNE ELVEDA DEMEK İSTER MİSİN?

Malum önümüz yaz, diyetlere başlandı, spora ağırlık verildi, kışın bütün ağırlığından kurtulma zamanı. Fazla kilolardan kurtulurken sizde selülitlerinizin yerli yerince durduğundan mı yakınıyorsunuz? O zaman selülitten kurtulmanın yolları hakkındaki yazım tam size göre..

İlk başta selülitin ne olduğu ile başlayayım, selülit, portakal kabuğuna benzer görüntüsüyle deri altında biriken yağ dokusudur. Peki bu dokuyu nasıl oluşturuyoruz? Yediklerimizden, hormonlarımıza hatta genlerimize kadar birçok etken bu dokuların oluşumuna neden oluyor. Sadece kilolu kadınların değil zayıfların da muzdarip olduğu bir konu. Neyse ki yazın, güneşin geldiği ters açıyla tabak gibi açığa çıkan selülitlerimize karşı yapabileceğimiz şeyler var.Selülitten kurtulmanın yolları arasında ilk madde hareket etmek. Saatlerce televizyon önünde ya da masa başında oturmak en büyük düşmanımız. Bir dolaşım bozukluğu olan selülitten kurtulmak için mutlaka yürümelisiniz, yürümeye çok üşenenlerdenseniz masaj yapabilirsiniz. Amaç bölgedeki kan dolaşımını arttırmak. İkinci madde ise sağlıklı ve dengeli beslenme programı. Yediğiniz kızartmalar, tatlılar, hamur işleri yaza doğru kara kara düşünmenize neden oluyor. Olabildiğince doğal yemeğe çalışın, tatlı ihtiyacınızı meyvelerle gidermeye özen gösterin. Yanlış beslenme birçok hastalığa davetiye hazırlıyor. Beslenme programını değiştirirken tuzu da hayatınızdan çıkarmayı unutmayın. Zaten aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona da neden oluyor. Selülitten kurtulmanın yolları arasında bir diğeri de su içmek. Kaslarımız için su içmeliyiz, yağlarımız için su içmeliyiz, cildimizin esnekliği için su içmeliyiz, listeyi daha da uzatabiliriz sanırım. Selülitlere neden olan bir şey var ki onu da yapmadan oturamaz olduk, bacak bacak üstüne atmak. Bunu yaptığınızda maalesef dolaşımınız engelleniyor ve selülite neden oluyor. Son olarak sigaranın azılı düşmanınız olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hormonlarınızla ilgili bir sorununuz yok ise yukarıdaki birkaç maddeyle sizde selülitlerinize veda edebilirsiniz. Ama öyle bir iki haftada pes etmeyin sonra şok diyetlerle hooop selülitleriniz geri geliyor.

Kendinizle barışık olduğunuz daha da önemlisi sağlıklı olduğunuz bir yaz geçirmek istiyorsanız şimdiden ufak değişiklikler yapmanızda fayda var. Güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap