sicaktan-korunmanin-yolari
Blog, Çiftlik Günlüğü

SAĞLIKLI BİR YAZ GEÇİRMEK İÇİN SICAKTAN KORUNMANIN YOLLARI NELER?

Bu sene baharı güzelce yaşasakta, yaz sıcakları kendini hissettirmeye başladı. Aşırı sıcaklar artık sadece yaşlıları ve çocukları etkilemiyor. İklim değişikliğinden dolayı artan mevsim değerleri herkesi olumsuz yönde etkiler oldu. Neyse ki ölümlerle sonuçlanabilen güneş çarpmalarını engellemek için alabileceğimiz bazı önlemler var.İşte sizin için derlediğim sıcaktan korunmanın yolları:

1- Mümkünse saat 10:00 – 16:00 arası güneşe çıkmayın. Güneşin dik olduğu bu saatlerde güneş çarpması daha sık yaşanıyor.

2- Dışarı çıktığınızda şapka takmaya özen gösterin.

3- Sıvı tüketimi en önemli maddelerden biri tabi pet şişe yerine termos kullanmayı unutmayın. Sıcak havalarda aldığınız kafein ve alkol sıcaktan daha fazla etkilenmenize neden olur. Bu yüzden su, ayran, meyve suyu ve bitki çayları tüketebilirsiniz.

4- Dar kıyafetler yerine bol kıyafetler tercih edin ve güneşi çekmeyen koyu renkler yerine açık renk kıyafetler giymeye özen gösterin.

5- Giydiğiniz kıyafetlerin pamuklu olmasına dikkat edin, sentetik ürünler daha çok terlemenize neden olur.

6- Sıcak havalarda yağlı ve şekerli yiyecekler yerine hafif yemekler ve meyve tüketmeye çalışın.

7- Yazın serinlemek için klima kullanıyorsanız klimayı 18 dereceye ayarlamak yerine daha yüksek ısıya ayarlayın. Dış ısı ile iç ısı arasındaki fark ne kadar fazla olursa sıcak havadan etkilenmeniz de o kadar artar.

Sıcak havalardan korunmanın yolları hayatınızı tehlikeye atacak güneş çarpmalarını önlemenize yardımcı olabilir. Güzel ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap