sıfır atık 1
Blog, Çiftlik Günlüğü

Sıfır Atık Rehberi: Nerden Başlamalı?

Çöpleri azaltmak, sıfır atık, sadeleşmek ve geri dönüşüm gibi kelimeler artık daha fazla önümüze çıkar oldu, nedeni ise çok açık: DÜNYANIN KAYNAKLARINI TÜKETİYOR VE ÇÖP ADALARI OLUŞTURUYOR olmamız. Bunu biz yapıyoruz, birey olarak yapıyoruz; değiştirmek de elimizde. Nasıl mı?

Sıfır Atık İçin Ne Yapılabilir?

1-  Kendinize ilk sormanız gereken şey bir ürünü alırken ihtiyacınızın olup olmadığı, fazladan alınan kıyafet, yiyecek, mobilya veya aksesuarlar bir süre sonra atık olmaya mahkum olurlar. Oysa ihtiyacınız olan ürünü aldığınızda onu kullanmanız gerekir.

2-  Satın aldığınız gıda veya ürünün ambalajlı ürün olmamasına dikkat edebilirsiniz. Mesela portakalın ambalaj içerisinde olması onu daha kaliteli yapmaz. Ya da aldığınız sıvı sabunların plastik kap içerisinde olması onun daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez, aksine cildiniz için zararlı sayılabilecek sıvı sabun yerine ambalajsız satılan katı sabunları tercih edebilirsiniz.

3- Gıda alışverişlerinde paket/ambalaj içerisinde olan ürünlerin birçoğu işlenmiş gıdalardan oluşur. Bilinçli bir şekilde yaptığınız alışveriş hem sağlığınızı olumlu yönde etkiler hem de atık miktarını azaltmanızı sağlar.

4- Alışverişinizi yaptınız, yemeğinizi de hazırladınız daha sonrasında artan yemekleri ya buzluğa kaldırabilirsiniz ya da o yemekten başka bir yemek yaratabilirsiniz.

5- Evsel atıkların başında ambalajlı ürünler bulunuyor. Bunlar arasından en zararlısı ise plastik ürünler. Plastik atıkları azaltmak için cam, metal veya doğal malzemelerden oluşan ürünleri kullanmaya özen gösterebilirsiniz veya aldığınız ürünleri geri dönüştürülebilir olmasına dikkat edebilirsiniz.

6- Sıfır atık için sadece evde değil dışarıda da önlem alabilirsiniz. Kağıt bardakta satılan ürünleri alırken yanınızda kendi termosunuzu götürebilirsiniz aynı şey pet şişelerde satılan su içinde geçerli. Termos kullanmak, okyanusları kirleten, toprağı zehirleyen ve canlılara zarar veren plastik şişe tüketimini minimuma indirmenizi sağlayacaktır.

7- Kağıt havlu kullanmak yerine yıkayarak tekrar tekrar kullanabileceğiniz pamuk havlu ve bezleri kullanabilirsiniz.

8- Kompost yapma şansınız var ise sebze meyve artıklarını orda değerlendirebilirsiniz hatta çay posasını da değerlendirebilirsiniz. Veya benim gibi sebze meyve artıklarını kümes hayvanlarının yemesi için verebilirsiniz.

9- Mutfaktan sonra en çok evsel atığın çıktığı yer banyolar. Bunların arasında kozmetik ürünler, cilt temizleme ürünleri, şampuan ve  sabun ambalajları, makyaj ürünlerinin kapları, hijyenik ürünler, tuvalet kağıtları ve daha fazlası bulunuyor. Bir ürünü kullanmadan önce kendinize mutlaka sorun ihtiyacım var mı diye. Kendiniz, kıyafetleriniz ve ev temizliği için doğal ve doğaya zarar vermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. (Homemade Aromaterapi  )

10- Sıfır atık için izlemeniz gereken adımları özetlemek gerekirse: İhtiyacın kadar al, doğal olanı seç, yeniden kullan ve atıklarını dönüştür.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın