Sıfır atık mümkün mü?
Blog, Çiftlik Günlüğü

SIFIR ATIK: DÜNYANIN KURTULUŞ REÇETESİ

Dünyamızın geleceği ile ilgili endişelenen kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Giderek artan nüfus ve tüketim hızı ile hem doğal kaynakları bilinçsizce kullanıyor hem de atıklarımızla okyanusları, toprağı ve havayı kirletiyoruz. Bu soruna çözüm ise sıfır atık. İlk anda “Nasıl yani, hiç çöp çıkarmamak mümkün mü?” diye sormuştum. Kulağa her ne kadar imkansız gelse de bunu yapabilenler var. Sıfır atık (zero waste) akımının öncülerinden biri Bea Johnson diğer ise The Simply co.’nun kurucusu Lauren Singer.  Tek başına yaşayan bir kişi de evli ve çocuklu birinin de bu işi başarabileceğinin iki güzel örneği. Ülkemizde günlük kişi başı çöp miktarı yaklaşık bir kilogram iken sıfır atık felsefesini benimseyenlerin yılda yaklaşık bir adet kavanoz. Durum değerlendirmesi için güzel bir karşılaştırma değil mi; ne dersiniz?

Peki nedir bu sıfır atık, nasıl yapılır, hayatımıza nasıl adapte edebiliriz?

Sıfır Atık bir yaşam için kendinize ilk sormanız gereken soru “BU ÜRÜNE GERÇEKTEN İHTİYACIM VAR MI?”. Satın aldığınız ürünler ihtiyaca yönelik mi yoksa modaya ayak uydurmak için mi? Moda derken bu sadece kıyafet anlamında değil, beslenmeden temizlik ürünlerine kadar birçok ürünü ekleyebilirsiniz. Nilay Örnek‘in kitabında değindiği gibi ihtiyaç kültüründen arzu kültürüne hızlı bir geçiş yaptık ve atıklarımızın miktarı gün geçtikçe artmaya başladı. (Nilay Örnek- Bütün İyiler Biraz Küskündür) Bir ürünü sırf GERİDE kalmamak için almaya başladık. Televizyon reklamları, sosyal medya reklamları, ürün pazarlamaya dahil olan fenomenler. Tek amaç var o da TÜKETMEK! Peki bu sizi gerçekten mutlu ediyor mu? Yoksa sadeleşerek daha rahat bir yaşam sürmek mümkün mü?

“Bir gün ihtiyaçtan değil, kendimizi nasıl gördüğümüzü başkalarına gösterme ihtiyacından satın alacağız.” Edward Bernays

Öncelikle bir şeylerin yanlış gittiğinin farkındaysanız ve siz de bunu değiştirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız Sıfır Atık ile başlamak en doğru adım olabilir. Atık üretmeden yaşamak ilk başta çok zor görünebilir hatta mümkün değilmiş gibi gelebilir ancak her gün attığınız çöpün azalmış olması bile bir adımdır. Çöpleri azaltmanın amacı tüketimi azaltarak doğal kaynakların israf edilmesini önlemek ve atıklarla doğanın kirlenmesini engellemek.

Atık olarak sınıflandırdığımız şeyler neler?

Kağıt, metal, cam, plastik, tekstil ürünleri, pil, tıbbi atıklar, yemek artıkları, sebze meyve artıkları, bitkisel yağlar, atık yağlar (motor ve sentetik yağlar)

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın