sirkenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

EN DOĞAL İLAÇ SİRKENİN FAYDALARI

Uzun yıllardan beri mutfaklarda sıkça tercih edilen sirke, çeşitli meyvelerden veya pirinçten yapılabilir. Sağlığımız için çok faydalı olan sirkede, C ve B12 vitaminleri ile potasyum, fosfor, sodyum, kalsiyum ve demir mineralleri bulunur.

Sirkenin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Yemeklere ve salatalara lezzet katması için kullanılan sirke, sadece mutfaklar da değil doğal ilaç olarak da çok tercih edilir. Özellikle kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığına karşı elma sirkesi çok etkilidir. Boğaz ağrısının azalmasına ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Midesi rahatız olan kişilerin az tüketmesi gereken sirkenin faydaları arasında bir diğeri de kansızlığa karşı etkili olmasıdır. B12 vitamini ve demir minerali içeren sirke, özellikle kadınların sıkça tüketmesi gereken besinler arasında bulunur. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi de bulunan bu doğal ilaç, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Kan şekerini dengelemesi de sirkenin faydaları arasında sayılabilir. Antiseptik etkisi bulunan sirke ağız sağlığı içinde faydalıdır. Özellikle diş eti hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Dişlerin çürümesini de engeller ayrıca ağız kokusunu gidermesi de sirkenin faydaları arasındadır. Cilt ve saç bakımında da salatalar kadar sık kullanılan sirke saçların parlamasını sağlar. Cilt üzerindeki etkisi de aknelerin giderilmesini sağlamasıdır. Birçok konuda olumlu etkisi bulunan sirke sinek sokmalarına karşı da etkilidir, bunun için ısırılan yere sürmeniz yeterli olur, anında kaşıntının azalmasını sağlar.

Sirkeyi Nasıl Kullanabiliriz?

Genellikle elma, üzüm ve pirinçten yapılan sirke, yemek ve salatalarda kullanılmasının dışında, cilt ve saç bakımında da sıkça kullanılır. Saç bakımında sirkenin faydaları için su ile seyreltmeniz ve kafanıza sürmeniz yeterlidir. Sirke ile yapılan saç bakımı, kepeklerden arınmanızı ve saçlarınızın parlamasını sağlar. Sağlıklı saçlar için haftada bir kez sirkeyle bakım yapmanız yeterli olur. Cilt bakımında da kullanılan sirke, özellikle aknelerin azalmasına yardımcı olur. Sirkenin faydaları sadece cilt ve saç sağlığı ile alakalı değildir. Satın aldığınız meyve ve sebzeleri dezenfekte etmek için yıkama suyuna bir miktar sirke eklemeniz yeterli olur. Ayrıca temizlik malzemesi olarak da kullanılan sirke hem yüzey temizliğinde hem de çamaşır yıkamada kullanılabilir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın