soganin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DOĞAL ANTİBİYOTİK SOĞANIN FAYDALARI

Ülkemizde çok sık yetiştirilen soğan, yumru halinde olan ve keskin kokulu bir sebzedir. Farklı türleri bulunan soğan, C ve B grubu vitaminleri açısından zengindir ve kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor gibi sağlığımız için önemli mineraller içerir. Lifli bir besin olan soğan bir miktar da protein içeren sebzeler arasında bulunur. Sağlığımız açısından birçok faydası bulunan soğanın çoğunluğu sudan oluşur.

Soğanın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Soğanın faydaları arasında en önemli özelliği doğal bir antibiyotik olmasıdır. Sarımsak gibi soğanda hastalıklara karşı vücudu korur ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandıran en önemli sebzeler arasında bulunur. Ayrıca bu dönemde oluşan öksürüğün geçmesini sağlar. Soğan akciğer hastalıklarına etkili bir sebzedir.  Özellikle hastalık dönemlerinde yorgunluğun giderilmesini sağlar ve kişiye ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Lifli bir besin olmasında dolayı sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması da soğanın faydaları arasında sayılabilir. Sindirim sistemi gibi böbreklerinde çalışmasını sağlar. İdrar söktürücü etkisi bulunan soğan, vücuttaki ödemin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Soğanın faydaları arasında böbrekteki kum ve taş oluşumunu etkilemesi de bulunur. Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri dışında soğan, damarların tıkanmasına karşı da etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun bağışıklığını artırmasına soğanın faydaları arasında bulunur. İştah açıcı olmaması da soğanın faydaları arasındadır. Ayrıca soğan, uykusuzluk sorununa da çözüm olan sebzeler arasında bulunur. Özellikle çiğ olarak tüketilen soğanın uyku getirdiği bilinir. Sarımsak ile benzer özellikler içeren soğanın bir diğer faydası ise yüksek tansiyonu düşürmesidir. Soğanın cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır, egzama gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.  Birçok faydası bulunmasına rağmen soğanın da bazı olumsuz tarafları bulunur. Bunlardan bazıları mide ile ilgilidir. Mide rahatsızlığı olanlarda taze soğan midenin yanmasına veya ekşimesine neden olabilir. Bu kişiler tarafından soğan çiğ olarak tüketilmemelidir. Bir diğer olumsuz etkisi ise, cilt ile teması halinde alerjiye neden olmasıdır.

Soğanı Nasıl Tüketebiliriz?

Farklı türleri bulunan soğanın faydaları için çiğ veya pişmiş hali tüketilebilir. Soğan, Türk mutfağının vazgeçilmez sebzeleri arasında bulunur. Yemeklere tat vermesi için kullanılan soğan ayrıca köz ateşinde pişirilebilir ya da turşusu da yapılır. Soğan, çabuk bozulmaması için serin ve kuru yerde saklanmalıdır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın