stresi-azaltan-besinler
Blog, Çiftlik Günlüğü

STRESİ AZALTAN BESİNLER NELERDİR?

Yoğun iş hayatı, yetersiz ve dengesiz beslenme, uyku düzeninin olmaması, trafik, mevsim değişiklikleri gibi birçok sebepten dolayı strese girebiliyoruz. Hatta şehirde yaşayanlarınız için stressiz bir gün geçirmek hayli zor. Koşuşturma içinde geçen günler, kendimize vakit ayıramamak ruh halimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bütün bunlar birleşince de birçok hastalığımızın sonucunda “stres” cevabını alıyoruz. Bağışıklığımızın zayıflamasına bile neden olan stresin vücudumuzda ciddi etkileri bulunuyor. Stres, kas ağrılarından eklem ağrılarına, saç dökülmesinden sivilce oluşumuna, uykusuzluktan cinsel sorunlara ve hatta diş problemlerine kadar birçok hastalığa yol açabiliyor. Bizi içten içe kemiren bu çağın hastalığını mutfağımızdaki besinler sayesinde biraz olsun azaltabiliriz. İşte doğanın bize sunduğu stres azaltan besinler listesi…1- Siyah çikolata:

Stresi azaltan besinler arasında ilk sıra tabii ki çikolatanın. Siyah çikolata serotonin seviyesini artırdığından kişinin mutlu olmasını sağlıyor, biz kadınların çikolataya olan düşkünlüğünün nedeni… Ayrıca kalp damar sağlığımız üzerinde de olumlu etkileri olan siyah çikolata kan akışını da hızlandırıyor. Tatlı krizlerinizi atlatmak için de tüketebileceğimiz siyah çikolatayı yerken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. (mutluluk veren yiyecekler)

2- Koyu yapraklı yeşillikler:

Bu sebzeler arasında en önemlisi şüphesiz ıspanak. Enerji deposu olan ıspanak yorgunluğumuzun azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca stres sonucu ortaya çıkan baş ağrısını azaltması da çabası. Stresi azaltan besinler arasında önemli bir yere sahip olan ıspanağı mevsiminde tüketmeye özen göstermeliyiz. (ıspanağın faydaları )

3- Balık:

Balık ve balık yağlarının hayatlarımızdaki önemini bilmeyen yok. Omega- 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık strese karşı bizi en çok koruyan besinler arasında. Balık, depresyon belirtileri olan halsizlik, endişe durumu ve üzüntüyü en aza indiriyor. İçerdiği protein sayesinde de bize enerji veriyor. Stresi azaltan besinler arasında ilk sıralardan yer alan balığı haftada bir kez de olsa tüketmeye çalışmalıyız, balığı hazırlarken de kızartmak yerine ızgara, buğulama gibi yöntemleri tercih etmeliyiz. (balığın faydaları )

4- Papatya çayı:

Stresi azaltan besinler arasında papatya çayının yeri yadsınamaz. Regl dönemi kurtarıcısı olarak bildiğimiz papatya çayı stresi azaltarak, sakinleşmemize olanak sağlıyor. Rahat bir uyku için lezzetli bir çözüm olan papatya çayını kahve ve çay yerine tercih edebiliriz.

5- Ev Yapımı Yoğurt:

Bağırsaklarımızın stres üzerinde sandığımızdan çok büyük etkisi mevcut. Sindirim sistemimiz için ilaç sayılan yoğurt sağlıklı çalışan bir sistem dışında stres azaltıcı etkiye de sahip. Ayrıca uyku kalitesini artırmasıyla da yoğurt, stresi azaltan besinler arasında ilk beşe girmeye hak kazanıyor. Yalnız yoğurdun bu etkilerinden yararlanabilmek için ev yapımı olanlarını tercih etmeliyiz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap