stresle-basa-cikmak
Blog, Çiftlik Günlüğü

STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Doktora giden hemen herkes şu cümleyi bir kere duymuştur “rahatsızlığınızın sebebi stres olabilir”. Her taşın altından çıkan stres doktorların dedikleri gibi birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Gün içerisinde neredeyse hepimiz stresle karşı karşıya geliyoruz. İş stresi, trafik stresi, günlük hayatın koşuşturması derken yavaş yavaş hayatımızın bir parçası olmaya başlıyor. Stresle yaşamak zorunda kalınca da vücudumuzda birçok etkisi oluyor. Bu etkilerden en bilineni sanırım kaslarımız üzerindeki etkileri. Bel ve boyun ağrılarının büyük bir çoğunluğu stresten kaynaklanıyor, gergin olduğumuz anlarda kaslarımızda kasıldığı için ağrılara neden oluyor. Hatta bu ağrılar fibromiyalji gibi rahatsızlıklara kadar ilerleyebiliyor. Stresli olduğumuz anlarda kalp atışlarımız ve solunumumuz hızlanıyor ve terlemeye başlıyoruz. Hatta sindirim sorunları bile yaşayabiliyoruz. Konsantre olmamız güçleşiyor, unutkanlık artıyor. Kısacası stres baştan ayağa vücudumuzun her yerini etkiliyor. Neyse ki fiziksel etkileri olduğu gibi zihinsel etkileri de olan stresle başa çıkmak için yapabileceğimiz bazı şeyler mevcut; sizde daha sağlıklı olmak istiyorsanız listeye bakmanızda fayda var.Stresin Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz?

1- Stresli olduğunuz anda yaptıklarınızı bırakın, derin derin nefes alın. Birkaç dakika devam edin buna, kaslarınızın gevşediğini hissedin.
2- Egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın vazgeçilmezleri arasına koyun. Aldığınız kafein ve alkolün miktarını azaltın.
3- Her şeyin mükemmel olmasını sağlayamazsınız, oluruna bırakmayı öğrenin. Hata yapmaktan, bilmiyorum demekten korkmayın.
4- Stresle başa çıkmak için mutlaka olumlu düşünmeyi öğrenin, negatif düşünceler sizi daima daha kötü yapar.
5- Hayır demeyi öğrenin.
6- Müzik dinleyin.
7- Anlaşamadığınız insanları hayatınızdan çıkarın, emin olun hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.
8- Gülümseyin, her şeye ve herkese rağmen bunu yapın.
9- İşinizi işte bırakın, eve taşıdığınız sorunları çözmek yerine büyütmüş olursunuz.
10- Çalışıyorsanız mutlaka ajanda tutun, işinizi programlayın ve işlerinizi ertelememeye çalışın.
11- Sevginizi göstermekten çekinmeyin, bireyselleşmeye doğru gittiğimiz bu zamanda sevginin gücüne inanın.
Stresle başa çıkmak için yapabileceğiniz basit değişiklikler yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olurken sizi de stres kaynaklı rahatsızlıklardan koruyacaktır. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli olamaz, siz iyi olmadıkça çevrenize de faydalı olamazsınız, bunu unutmamaya çalışın.
Sağlıklı ve huzurlu olmanız dileğiyle..

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap