su-tasarrufu
Blog, Çiftlik Günlüğü

HEM CEBİNİZE HEM DÜNYAYA BİR İYİLİK YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

Sabah uyandığımızda başlıyoruz suyu kullanmaya sifon çekme, diş fırçalama, yüz yıkama, traş olma, duş alma sonra kahvaltı, bulaşık, temizlik, çamaşır, yemek yapma tekrar bulaşık yıkama vs. Hemen her gün vazgeçilmez tekrarlarımızı yaparken 150-200 litre su harcıyoruz ve bu rakam tek bir kişinin su tüketimi bir ailenin değil. İklim değişikliğinin bilincinde olmalıyız ve su tüketiminin – bilinçsiz su tüketiminin- bizi sona yaklaştırdığının farkına varmalıyız. Göllerin kuruduğu, yer altı sularının azaldığı bir gerçek. Oysa hayatımızda yapabileceğimiz basit değişiklikler su tasarrufu yapmamızı sağlayabilir böylece hem dünyamız için hem de cebimiz için yatırım yapmış oluruz.Su tasarrufu için evinizde ve bahçenizde yapabilecekleriniz;

1- Bulaşıklarınızı elde yıkamamaya özen gösterin.
2- Bulaşık makinesi kullanıyorsanız makineniz tam dolmadan çalıştırmayın.
3- Aynı şey çamaşır makineniz içinde geçerli.
4- Meyve sebzelerinizi açık suyun altında yıkamak yerine bir kapta yıkayın, kaptaki suyu çiçeklerinizi sulamakta kullanabilirsiniz.
5- Çift kademeli rezervuar taktırın veya rezervuarın içine bir litrelik pet şişe koyun böylece harcanan su miktarını azaltmış olursunuz.
6- Damlatan musluklarınızı tamir ettirin.
7- Dişinizi fırçalarken veya traş olurken suyu açık bırakmayın.
8- Tuvaletlerinizi çöp sepeti olarak kullanıp sürekli sifon çekmeyin.
9- Armatürlerinizi su tasarruflu olanlarla değiştirebilirsiniz.
10- Bahçeli bir evde yaşıyorsanız yağmur oluklarından akan suyu biriktirip bahçe sulamasında kullanın.
11- Bahçenizdeki yürüme yolunu yıkamak yerine süpürün.
12- Bahçenizi sabah veya akşam saatlerinde sulayın.
Su tasarrufu yapmak için çok büyük ödünler vermemize gerek. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için şimdiden değişiklik yapmaya başlamalıyız. Bu değişikliğe de evlerimizden başlayabiliriz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap