susamin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SİMİTİN VAZGEÇİLMEZİ SUSAMIN FAYDALARI NELERDİR?

Türkiye’de özellikle unlu mamullerde sıkça kullanılan susamın ana vatanı Afrika’dır. Susamgiller familyasından, beyaz veya mor çiçekler açan bitkinin tohumlarına susam denir. Bu tohumlar, genellikle baharat olarak kullanılır. Çok besleyici olan susamda, E ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır ve fosfor mineralleri bulunur.Susamın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Lif ve yağ açısından zengin olan susamın faydaları arasında en bilineni sindirim sistemini çalıştırmasıdır. Hazmı kolaylaştıran susam, kabızlığı giderir. Çok besleyici olan bu baharat, kötü kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar. Kalp hastalıkları riskini azaltması da susamın faydaları arasında bulunur. Hamur işlerinde çok sık kullanılan susam, kan şekerini de dengeler. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlayan susamın faydaları arasında eklem ve romatizma ağrılarını azaltması da sayılabilir. Kiraz gibi doğal ağrı kesiciler arasında bulunur. Demir minerali açısından zengin olmasıyla kansızlığa karşı etkili bir baharattır. Akciğerler üzerinde de etkili olan susam, nefes darlığı ve bronşit gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltır. İçerdiği E vitamini sayesinde, hücrelerin yenilenmesini sağlaması da susamın faydaları arasındadır. Enerji veren susam, yorgunluğu giderir. Ayrıca cilt, tırnak ve saç bakımında sıkça kullanılan susam yağı, cildin elastikiyetini korumasını sağlar, cildi pürüzsüzleştirir ve canladırır. Ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlaması da susamın faydaları arasında sayılır. Cilde uygulanan susam yağı, yaraların iyileşmesini de hızlandırır. Saç bakımında kullanıldığı zaman ise saç kırılmalarını azaltır, saçı canlandırır ve saça parlaklık verir. Tırnaklara sürüldüğünde, vitaminsiz kalmış ve zayıf tırnakları güçlendirmesi ve tırnakların kırılmasını azaltması da susamın faydaları arasındadır. Vücudumuzda birçok etkisi bulunan susam, bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir. Susam alerjisinin belirtileri genel olarak, burun kaşıntısı, hapşırma, öksürük, solunum zorluğu, yüzde kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Bu sebepten dolayı alerjik bünyeye sahip kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Susamı Nasıl Tüketebiliriz?

Türk mutfağında sıkça kullanılan susam, genellikle unlu mamullere lezzet katma amacıyla kullanılır. Çıtır çıtır simitlerin ana malzemelerinden olan susam, tahinin de ana malzemesidir. Yağ açısından zengin olan susamın yağı da çıkartılır. Susam yağı, cilt ve saç bakımı dışında yemek yapımında da kullanılan yağlar arasındadır. Ancak susam ve susam yağı, ısıya maruz kaldığında vitamin ve mineral kaybına uğrar. Susamın kendisi ağzı kapalı bir kavanozda, karanlık ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Hatta buzdolabında bile saklanabilir. Aksi taktirde nem alan susam, çabuk bozulacaktır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap