suyun-faydalari
Blog, Çiftlik Günlüğü

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SUYUN FAYDALARI

Hayatımızın en temel enerji kaynaklarından olan su, vücut ağırlığımızın yaklaşık % 65′ ini oluşturur. Vücudumuzdaki su oranı yaşa, kiloya ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Yeni doğan bir bebek ile yaşlı bir kişinin su ihtiyacı da su tüketimi de farklıdır. Yetişkin bir insanın günlük su tüketimi yaklaşık iki litre civarında olmalıdır. Vücudumuzun suya ihtiyaç duymasının nedenleri beynimizin yaklaşık % 70’i, kemiklerimizin % 20’si, kanın% 90′ ı ve kasların % 70′ inin sudan oluşmasıdır.Suyun Faydaları Nelerdir?

Birçok hayati organımızı etkileyen suyun faydaları arasında en önemlisi beyin ile ilgili olanlarıdır. Günlük su tüketimi azaldığı zaman konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkabilir, düşünme hızı yavaşlayabilir. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlaması dışında suyun vücudumuzda birçok etkisi vardır. Bunlardan bir tanesi de sindirim sisteminin çalışmasını sağlamasıdır. Hatta az su tüketen bir kişinin kabız olması sık karşılaşılan durumlardan biridir. Güne başlarken, aç karnına içeceğiniz bir bardak su sindirim sistemi için çok faydalı olur. Suyun faydaları arasında eklemlerin kayganlığını sağlaması da bulunur. Eklemler dışında kasların da elastikiyeti için günlük su tüketimi önemlidir. Hatta spor yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha fazla su tüketmesi gerekir; bu, kasların sağlığı için çok önemlidir.

Suyun faydaları arasında en önemlilerinden bir tanesi de kan dolaşımını dengelemesidir. Az su tüketimi kanın yoğunlaşmasına neden olur, bu da dolaşımı yavaşlatır. Su, kalp krizi hatta felç gibi ölümcül hastalıklara karşı vücudu korur. Böbreklerimizin sağlıklı çalışabilmesi için gereken su, az tüketildiği zaman az idrara çıkılır. Böbrek ve idrar yolları hastalıklarına yakalanmamak için günlük yaklaşık iki litre su içilmelidir. Bu miktar kişinin kilosuna ve gün içerisinde harcadığı enerjiye göre değişiklik gösterebilir. 7′ den 70’e herkesi ilgilendiren suyun faydaları arasında vücudun ısı dengesini sağlaması da bulunur. Gün içerisinde az su içilmesi kişinin üşümesine, enerjisiz kalmasına neden olabilir. Bazen yorgun olmamızın tek sebebi susuz kalmış olmamız olabilir. Sabahları zor uyanıyorsanız,  ve gün içerisinde çabuk yorulup işinizi yapamayacak hale geliyorsanız ilk başta ne kadar su içtiğinize dikkat etmeye başlayın. Ruh halinizdeki değişikliklerin sebebi bile susuzluk olabilir. Beyin fonksiyonlarından kan dolaşımına kadar birçok konuda işlevi olan suyun faydaları arasında toksinlerin atılması sağlaması da sayılabilir. Nefes yoluyla, terleme ile veya idrar ile atılan toksinlerden kurtulmak için su içmek, en doğal çözümdür. Ayrıca kilo kontrolü içinde suyun büyük bir önemi vardır. Yemeklerden önce içilen bir bardak su tok hissetmenizi sağlar ve daha az yemek yersiniz. Bu sebepten dolayı rejim yapanlar öncelikli olmak üzere her yetişkin yemekten önce bir bardak su içmelidir. Suyun faydaları arasında bir diğeri de cildin üzerindeki etkileridir. Cildin en büyük ilacı sudur çünkü su cildin esnekliğini kaybetmesini engeller, cildi nemlendirir ve cildin parlamasını sağlar.

Su İçmeyi Sevmeyenlere Tavsiyeler:

Beynimiz, kemiklerimiz, kaslarımız ve cildimiz gibi birçok konuda etkisi olan suyu içmek alışkanlık haline getirilmelidir. Ama maalesef bazı kişiler su içmeyi sevmediğini ve sıvı ihtiyacını başka içeceklerle karşıladığını söylüyor. Nasıl hasta olduğumuzda ilaç kullanıyorsak, su içmekte zorlanan kişiler için ilaç olarak düşünülebilir. Bunu aşmanın en basit ve etkili yolu, suyun içine sevdiğiniz meyvelerden veya baharatlardan eklemek olabilir. Suya farklı lezzetler katmak su içemeyenler için bir çözüm olabilir veya doğradığınız meyveleri buz küplerinde su ile dondurup suyunuza katabilirsiniz. Su içmemek için bahaneler yaratılmamalıdır, sağlıklı olmanızı sağlayan en ucuz yöntem su içmenizdir. Herkesin günlük su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Az tüketimi birçok hastalığa davetiye çıkaran su çok fazla tüketilmemelidir. Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını test etmenin en basit yolu da idrar rengindeki koyuluktur. Eğer az su içen bir kişi iseniz idrar renginiz koyu olur ancak yeterli miktarda su içtiyseniz idrarın rengi daha açık renk olur. Sıvı dengenizi korumak için katkı maddeli meyve suları ya da gazlı içecekler içmeyin, su için..
Bu yazıyı okuduktan sonra hemen bir bardak su için ve bardağınızı tekrar doldurun, yanınızda kalsın ve bunu sürekli kendinize hatırlatın..

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap