tarcinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SÜTLÜ TATLILARIN VAZGEÇİLMEZİ TARÇININ FAYDALARI

Tarçın, defnegiller familyasından, güzel kokulu bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğu baharat olarak çubuk halinde çaylarda ya da öğütülmüş hali tatlı ve yemek yapımında kullanılır. İçeriğinde tanen ve uçucu yağ bulunan tarçın ayrıca magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi önemli mineralleri de içerir.Tarçının Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Türk mutfağında baharat olarak sıkça tüketilen tarçının faydaları arasında en bilineni kan şekerini dengede tutmasıdır. Kan dolaşımını artırıcı etkisi bulunur ve damar hastalıklarına karşı etkili bir baharattır. Kalp hastalıklarına karşı direnci artırır. Tarçının faydaları arasında önemli olanlardan bir tanesi de baş ağrılarını azaltmasıdır. Baş ağrısı dışında regl ağrılarını ve kramplarını da azaltır.  Genellikle bitki çaylarında kullanılan tarçın, kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Lif açısından zengin olmasıyla da sindirim sistemini düzenler. Kalsiyum, demir, potasyum ve manganez minerallerini içeren tarçının faydaları arasında antimikrobiyal olması da bulunur. Grip ve soğuk algınlığında tüketilen tarçın, bu hastalıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Ihlamur ve tarçından demleyebileceğiniz bitki çaylarını bal ile tatlandırdığınızda hem boğaz ağrılarınız azalacak hem de vücudunuzun yorgunluğu azalacaktır. Karanfil gibi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi veren  baharatlar arasındadır. Ayrıca enfeksiyona karşı oldukça etkili olan tarçının faydaları içinde eklem iltihabı ağrılarını azaltması da yer alır. Tarçın, bayanlar için çok faydalı bir baharattır. Özellikle regl döneminde ortaya çıkan krampları, ağrıları ve hatta depresyonu azaltması da tarçının faydaları arasında bulunur. Bu ağrıları ve krampları azaltmak için regl döneminden önce ve süresince tarçın çayı demlenip içilebilir. Bu sayede hem ağrılardan hem de bu süreçte yaşadığınız depresyon ve stresten kurtulabilirsiniz. Tarçının faydaları arasında bu dönemdeki şeker tüketme isteğinizi azaltması da bulunur.

Tarçını Nasıl Tüketebiliriz?

Ağacın kurutulmuş kabuklarından elde edilen çubuk tarçın, baharat olarak yemeklerde ve özellikle sütlü tatlılarda kullanılır.  Ayrıca tatlı soslarının yapımında kullanılan tarçın en çok çikolatalı tatlıların yapımında ve soslarında kullanılır, tarçın çikolataya en çok yakışan baharatlar arasında bulunur. Hazırlayabileceğiniz bitki çaylarınıza çubuk tarçın ekleyerek, çaylarınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Tarçının faydaları için ayrıca taze meyve salatanızın üzerine toz tarçın eklemekte bir alternatif olabilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap