tarhananın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Kış Çorbalarından Tarhananın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğrulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır. Mayalama yani fermantasyon sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasında da sayılır.

Tarhananın Vücuttaki Etkileri Nelerdir?
  1.  Genç yaşlı herkesin tüketmesi gereken tarhana çorbası bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerin daha hızlı atlatılmasını sağlar. İçerdiği likopen sayesinde birçok hastalığa karşı vücudu korur.
  2. Yorgunluğun giderilmesini sağlaması ve enerji vermesi de tarhananın faydaları arkasındadır.
  3. Tarhana çorbası kalp sağlığı için de faydalıdır. Kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
  4. Çocuklar için çok besleyici olan tarhana bebeklerde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinler arasında yer alır.
  5.  Tarhana çorbasının içinde birçok sebze, baharat ve yoğurt bulunur. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı oldukça doyurucudur. İştah açıcı olması da tarhananın faydaları arasında bulunur.
  6. Bebekler gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana çorbası kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir.
Tarhana Nasıl Tüketilmeli?

Yapımı zahmetli olan tarhana kış aylarının sevilen çorbaları arasında yer alır. Birçok ilimizde yapılan tarhana yapıldığı yere göre farklılıklar gösterir. Tarhana yapılırken birçok sebze ve baharat kullanılır. Malzemelerin yoğurulup kurtulmasıyla elde tarhana çorba yapımında kullanılır. Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut, mercimek gibi bakliyatların yanı sıra kıyma da eklenebilir. Çorba yapımı dışında köfte, gözleme, cips ve omlet  yapımında da kullanılır. Besleyici olan tarhana uzun süre muhafaza edilebilir. Raf ömrünü uzatmak için ağzı kapalı kaplarda ve kuru yerlerde saklanmalıdır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın