tarhananin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞ ÇORBALARINDAN TARHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğrulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır. Mayalama yani fermantasyon sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasında da sayılır.Tarhananın Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Genç yaşlı herkesin tüketmesi gereken tarhana çorbası besleyici ve doyurucudur. Tarhananın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerinin hızlı atlatılmasını sağlar. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan tarhana çorbası kişinin ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına yardımcı olur. Sindirimi kolay olan tarhananın faydaları arasında sindirimi düzenlemesini de sayabiliriz. Ayrıca kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunan tarhana çorbası kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da tarhananın faydaları arasındadır.

Çocuklar için çok besleyici olan tarhana, bebeklerde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Birçok sebze ve baharatı içeren tarhana, bebekler için çok önemli olan yoğurdu da içerir. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı doyurucudur. Ayrıca iştah açıcı olması da tarhananın faydaları arasındadır. Bebekler gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği likopen sayesinde de birçok hastalığa karşı vücudu koruması da tarhananın faydaları arasında bulunur.

Tarhana Nasıl Tüketilmeli?

Yapımı zahmetli olan tarhana, kış aylarının sevilen çorbaları arasında yer alır. Birçok ilimizde yapılan tarhana, yapıldığı yere göre farklılıklar gösterir. Tarhana yapılırken birçok sebze ve baharat kullanılır. Malzemelerin yoğurulup kurtulmasıyla elde tarhana, çorba yapımında kullanılır. Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut veya mercimek de eklenebilir. Besleyici olan tarhana, uzun süre muhafaza edilebilir. Raf ömrünü uzatmak için tarhana, ağzı kapalı kaplarda ve kuru yerlerde saklanmalıdır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap