tereyaginin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TIMES DERGİSİNE KAPAK OLAN TEREYAĞININ FAYDALARI

Yumurta gibi uzun yıllar suçlandı, hakkındaki tartışmalar ise hala devam ediyor. Besinlerin faydalarında bugünkü kahramanım tereyağı. Margarin falan değil bildiğiniz halis muhlis köy tereyağı. Benim yıllardır vazgeçemediğim iki yağdan bir tanesi. Tereyağının faydaları hakkında araştırdıkça da iyi ki vazgeçmemişim diyorum.  Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan tereyağı A, E, ve K vitaminleri ile demir, fosfor ve kalsiyum minerallerini içeriyor. Antioksidan açısından zengin olmasının yanında da iyi bir protein kaynağı. Hayvansal bir besin olan köy tereyağının en çok üretildiği yer ineklerin kutsal sayıldığı Hindistan. En çok inek sütünden tereyağı üretilirken koyun ve keçi sütü de kullanılıyor. Kullanılan sütlere göre tereyağının kokusu değişirken, hayvanın yediği otlara göre de tereyağının rengi beyaz ve sarı arasında değişebiliyor.Tereyağının Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Hem kahvaltıda hem yemeklerde kullanabildiğimiz tereyağının faydaları arasında en önemlisi kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza karşı etkili olması. Obezite ve kalp hastalıklarını tetiklediği için yıllarca tüketilmeyen tereyağı üzerinde yapılan araştırmalar şu an bunun aksini söyler durumda. Tabi her besinde olduğu gibi aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde. Margarine karşı besin değeri oldukça fazla olan tereyağının faydaları  için doğal tereyağı kullanılmalı. Ve tereyağı kullanılırken yanmamasına dikkat edilmeli. Hatta tereyağını yakmamak için tencereye biraz zeytinyağı eklemeniz yeterli. Yumurta gibi sonradan aklanan tereyağının sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri olduğu söylenmekte. Ucuz olduğu için daha çok tercih edilse de margarin yerine tereyağı kullanmaya çalışın.Tereyağının pahalı olmasının nedeni ise on kilo sütten yaklaşık bir kilo tereyağı çıkması. Şansınız varsa köy tereyağı ve zeytinyağı dışında yağ kullanmamaya özen gösterin.

Tereyağını Nasıl Kullanabiliriz?

Times dergisine kapak olan tereyağının faydaları hakkında daha çok araştırma yapılacağı kesin. Ve eminim ki bu araştırmaların sonuçları da olumlu olacak, işlemden geçmiş içerisine hidrojen basılmış margarinler yerine en doğalından köy tereyağı sofralarımızın vazgeçilmezi olmalı. Ama her zamanki gibi tereyağı tüketirken de aşırıya kaçılmamalı.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap