turpun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KARACİĞER DOSTU TURPUN FAYDALARI

Turp, patates gibi gövdesi toprak altında yetişen bir sebzedir ve farklı türleri bulunur. Salatalarda kullanılan turp C vitamini açısından zengindir; ayrıca B grubu vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor minerallerini içerir.Turpun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kara, kırmızı ve beyaz olmak üzere üç farklı türü bulunan turpun faydaları arasında en önemlisi karaciğer dostu olmasıdır. Karaciğerin güçlendiren turp, şişkinliğinin azalmasını da sağlar. Turp, karaciğer gibi böbrekler içinde çok faydalı bir sebzedir. Böbreklerin çalışmasını hızlandıran turp aynı zamanda temizlenmesini de sağlar. İdrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur. Turpun faydaları arasında böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasını sağlaması da bulunur.  Genellikle taze olarak tüketilen turpun gaz yapıcı etkisi bulunur. Bu etkisinden dolayı gaz problemi olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Turpun akciğerler üzerinde de olumlu etkileri vardır, öksürük, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarının atlatılmasını hızlandırır. Birçok sebze gibi romatizma ağrılarını azaltması da turpun faydaları arasındadır. Potasyum açısından zengin olan turp, kaslar için faydalı sebzeler arasındadır. Özellikle kalp kasının güçlenmesi için vücut potasyum mineraline ihtiyaç duyar. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmesi de turpun faydaları arasında bulunur. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan turp, kalp krizine karşı vücudu korur. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri bulunan turp, kabızlığı giderir ve hazmı kolaylaştırır. Bu sebeplerden dolayı ishal olan kişilerin turp tüketmesi tavsiye edilmez. Birçok faydası bulunan turpun iştah açıcı etkisi de vardır. Turpun faydaları arasında ciltle ilgili olanlar da vardır. Bunlardan en önemlisi egzamaya hastalığına karşı etkili olmasıdır. Turp, ayrıca anne sütünü artıran sebzeler arasında bulunur. Diş eti hastalıklarına karşı etkili olması ve diş sağlığını olumlu yönde etkilemesi de turpun faydaları arasındadır. Vücudumuzda birçok olumlu etkileri bulunmasına rağmen ülser gibi mide rahatsızlığı olanların turp yemesi tavsiye edilmez.

Turpu Nasıl Tüketebiliriz?

Genellikle taze tüketilen turp, tek başına ya da salatalara katılar tüketilebilir. Bazı ülkelerde kökü ve yaprakları kullanılır. Turpun kökü, buharda pişirilerek yemeklerde tercih edilen bir sebzedir. Yaprakları ise salata yapımında ve hatta yemeklere lezzet katması amacı ile kullanılır. Acımsı bir tadı olan turpun üzerine limon sıkarak acılığını biraz azaltabilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap