tursunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TURŞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Yaz kış demeden yemeklerin yanında tükettiğimiz turşunun faydaları saymakla bitmiyor. Birçok meyve ve sebzeden hazırlanabilen vitamin ve mineral açısından zengin olan turşunun son zamanlarda bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi iyi bir probiyotik kaynağı olması. Hazır turşulardan ziyade ev yapımı turşunun tercih edilmesini tavsiye eden uzmanlar özellikle kış aylarında turşuyu sıkça tüketmemizi öneriyor.Turşunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Turşunun faydaları arasında en bilineni ve en önemlisi probiyotik açışından zengin olması. Probiyotikler sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazlar arasında, turşunun içerisindeki faydalı bakteriler bağırsak florasını olumlu yönde etkiliyor ve hazım sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Soğuk havaların yaklaştığı bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için yemeklerin yanında alternatif olarak tüketebileceğiniz turşu grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltıyor. Kilo sorunu olan kişileri mutlu edecek bir diğer faydası da turşunun düşük kalorili ve tok kalma süresini uzatıyor olması. Ancak her besinde olduğu gibi tok tutuyor diye aşırı tüketiminden kaçınmalı. Tuz içeren turşu özellikle yüksek tansiyon hastaları tarafından dikkatli tüketilmeli. Ayrıca diyabet, böbrek yetmezliği veya mide rahatsızlığınız varsa turşu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Turşuyu Nasıl Saklamalıyız?

Anneanne ve babaanne evlerinin en karanlık köşelerinde mevsim sonu yerlerini alan turşu kavanozlarının cam olması sağlığımız açısından çok önemli. Her türlü yemeğe yakışsa da salçalı yemeklerin yanında daha bir lezzetli olan turşunun uzun süre dayanabilmesi için serin, kuru ve mümkünse karanlık bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Farklı meyve ve sebzelerden hazırlayabileceğiniz turşunuz ne kadar çeşitli olursa vitamin ve mineral açısından o kadar zengin olur. En çok tüketilen lahana, biber ve kornişon turşuları olsa da fasulye, domates, pancar, soğan, sarımsak, havuç gibi sebzelerin yanı sıra armut, ayva, kavun gibi meyveler de turşu yapımında tercih ediliyor. Yaklaşan kış aylarında kendiniz ve çocuklarınızın sağlığı için sofranızda turşuya yer ayırmayı unutmayın.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap