uykusuzluk
Blog, Çiftlik Günlüğü

UYKUSUZLUK KABUSUNUZ OLMASINGeçtiğimiz senelerde uykusuzluk yaşayan biri olarak bu durumu epey kafaya takıyordum. Az uyumam gün içerisinde sersem gibi olmama neden oluyor hem gecem hem gündüzüm çok verimsiz geçiyordu. Bazı geceler 2-3 saat uyku uyuyabiliyordum; bunu kafaya taktığım geceler sinirden ağladığım da oluyordu. Fiziksel ve zihinsel sağlığımız için ihtiyacımız olan uykunun eksikliği bana göre yemek yemek ile eş değere sahip. Peki kaliteli bir uyku için yapabileceklerimiz var mı?

1- Altın Kural Uykusuzlukla Savaşma

Uyku sorunu yaşayanların en büyük ikilemi uyumak için aşırı çaba harcamaları olabilir. Ben de öyle oldu. Ne zaman kendimi zorla uyutmaya çalışsam ya da gece uyanıp uyuyamasam hep bir savaş halinde buluyordum kendimi. “Yine uyumadım, sabah sersem gibi olacağım, kaç saat oldu hala uyanığım” gibi gereksiz cümlelerle işi daha da zorlaştırıyordum. Bunun yerine komedi türünde (gerilim veya korku türü uykusuzluğu tetikliyordu) bir dizi izlemek daha etkili oluyordu. Bazen kitap okuyordum ama en etkili yöntem kendimi uyutmamaya çalıştığımda uykuya dalmamdı. Uyumamak için gözlerimi tavana diktiğimde en geç on beş dakika içinde uykuya dalabiliyorum. Savaşmayı bırakmak bazen sonuca daha çabuk ulaşmamızı sağlamaz mı?

2- Yatış ve Kalkış Saatlerinizi Kendinize Göre Ayarlayın

Uyku sorunu yaşamamızın nedenlerinden biri de yatış ve kalkış saatlerindeki düzensizlik. Bazen gün yetmiyor diye geceden çalıyoruz ama kendimize kötülük yapmış oluyoruz. Yatış ve kalkış saatlerinde istikrarlı olmak kaliteli bir uyku için gerekli diyebilirim. Ortalama şu kadar saat uyumalısınız diyemem bu ortalama kişiden kişiye değişebiliyor bazıları dört saat uyusa bile benden enerjik olabilirken benim ortalamam yedi sekiz saat arasında.

3- Kaliteli Bir Uyku İçin Ekranlardan Uzaklaşın

Herkesin dilinden düşmeyen bir konu bu, telefon, tablet, bilgisayar ışığı. Uykunuzu kaçırmak istiyorsanız son bir kez daha sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Size tavsiyem ışıklar kapalıyken ekranlara bakmamanız ve hatta yatmadan bir saat önce ekranlarla olan ilişkinizi kesmeniz. Yapmadığınız taktirde melatonin hormonunuza elveda diyebilirsiniz.

4- Gün İçerisindeki Aktiviteniz Gece Uykunuzu Etkiler

Gün içerisinde çok hareketsizseniz yani yeterince yorulmuyorsanız gece uykunuzun pek verimli olmasını beklemeyin. Sağlıklı bir uyku için gün içerisinde aktif olmaya özen gösterin. Ev işi, yürüyüş, spor yapmak kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Ancak yapacağınız egzersizin yatmadan hemen önce olmamasına dikkat edin, aksi taktirde uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Fiziksel aktive gibi zihninizin durumu da uyumanızı etkileyen bir faktör. Gün içerisinde halledemediğiniz sorunları kafanıza takar ve yatana kadar zihninizde evirip çevirirseniz uyumanızı engelleyebilirsiniz. Zihninizi meşgul etmeyi ve boşaltmayı öğrenmek sağlıklı bir uyku için olmazsa olmazlardan.

5- Yemek, İçecek ve Uyku Arasındaki Bağlantı

Ve geldik son maddeye, yemek yedikten sonra şöyle bir şekerleme yapmak isteriz ve o uyku çok tatlı gelir ya, gelmesin çünkü o uyku hem sindirim sisteminizi olumsuz yönde (en bilinen etkisi reflü)  etkiliyor hem de kalitesiz bir uykuya neden oluyor. Yemek yedikten iki üç saat sonra uyumanın en ideali olduğunu söylüyor uzmanlar. Yediğiniz akşam yemeği de kızartmalardan, bol şerbetli tatlılardan oluşmamalı. Yemek kadar içtiklerinizin de önemi var, yatmadan önce alınan alkol, kahve, yeşil çay uyumanızı zorlaştırıyor. Bunların yerine yatmadan bir saat önce bitki çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Mesela papatya çayı bende işe yarıyor.

Kaliteli bir uyku için yapabileceğimiz şeyler mevcutken kendimizi hırpalamak yerine rutinimizde değişiklik yapmayı deneyebiliriz. Sizde kendiniz için etkili olabilecek yöntemleri bulabilirsiniz. Ancak buna rağmen hala uykusuzluk yaşıyorsanız belki bir uzman tavsiyesi almanın zamanı gelmiştir.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap